Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... retrocedare imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

retrocedare imobil

am si eu o intrebare cu privire la retrocedarea unui imobil.este vorba de o ruda plecata din tara in 1986 si care inainte a detinut un imobil.cand a plecat acesta a fost pus la dispozitia statului fapt atestat printr-un talon emis de consiliul popular al municipiului bucuresti oficiul reglementarea spatiului locativ(acest talon este singurul act pe care il are). exista vreo posibilitate de a recupera imobilul/de a primi despagubiri din partea statului? ce demersuri ar trebui sa faca in acest sens?
Va trebui sa porneasca o actiune ide retrocedare cu capat secundar de cere de a primi despagubiri.Ar fi indicat sa contactati pentru detaiii un avocat
Emmyshor a scris:

am si eu o intrebare cu privire la retrocedarea unui imobil.este vorba de o ruda plecata din tara in 1986 si care inainte a detinut un imobil.cand a plecat acesta a fost pus la dispozitia statului fapt atestat printr-un talon emis de consiliul popular al municipiului bucuresti oficiul reglementarea spatiului locativ(acest talon este singurul act pe care il are). exista vreo posibilitate de a recupera imobilul/de a primi despagubiri din partea statului? ce demersuri ar trebui sa faca in acest sens?

Daca nu a primit despagubiri pentru imobil la data plecarii din tara ruda dvs avea dreptul sa revendice imobilul in baza legii 10/2001 .
Puteti face actiune instanta solicitand repunerea in termen (dar cu o motivatie serioasa) sau puteti face actiune in baza legii 1/2009 solicitand despagubiri pentru imobil.
In ambele variante va trebuie un dosar solid care trebuie sa contina mai multe documente(act de proprietate vechi , situatie juridica emisa de primarie , istoric de rol fiscal , adresa ICRAL din care sa rezulte ca nu s-au acordat despagubiri pentru acel imobil , proces verbal de predare al imobilului in cazul in care nu este expropriat in baza unui decret de nationalizare , certificate de mostenitor de la autor pana la revendicator, acte de identitate revendicator )
SUCCES!
B-)
Repunerea in termen puteti s-o uitati... De cand au expirat termenele prevazute de legea 10/2001 au trecut cam 7 ani!!!

Legea 1/2009 doar a modificat legea 10, ea nu ofera posibilitatea de a cere din nou restituirea prin echivalent... sau altcumva. Termenele sunt doar cele prevazute de legea 10/2001 si care au expirat de o vesnicie (mai bine de 7 ani)!

Ramane doar o eventuala actiune in revendicare pe drept comun, cu sanse nu faorte bune si cheltuieli destul de mari.
Vorbiti cu un avocat.
Multumesc mult pentru raspunsuri. Cel mai bine cred ca ar fi sa contactez un avocat pentru detalii. Am citit si eu legea 10/2001 si neavand nicun act e greu de spus unde se incadreaza imobilul. Asta daca legea este inca aplicabila. Mai astept si alte pareri. Multumesc inca o data pentru raspunsurile date.:D