Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Auto vandut si neînregistrat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Auto vandut si neînregistrat

Buna ziua,

Am si eu o problema. La sfarsitul lui 2014, am vândut un autoturism. Acum, în 2016, am primit o amendă contravenţională de la CNADNR pentru rovinietă. Am contestat-o, procesul nu a avut loc încă.

Autoturismul a fost radiat fiscal de la primăria municipiului în care domiciliez. Acum, doresc să rezolv problema pentru a evita eventualele neplăceri cauzate pe viitor.

M-am interesat la serviciul de înmatriculări, unde au spus că mă pot ajuta, doar dacă le prezint copie după buletinul meu, actul de vânzare-cumpărare şi copie după buletinul cumpărătorului. Am luat legătura cu o rudă a celui care a cumpărat maşina de la mine (nu aveam telefonul individului respectiv) şi i-am solicitat o copie după actul de identitate al cumpărătorului sau datele acestuia de contact. Mi-a transmis contractul pe care el l-a făcut mai departe, cu o a treia persoană, din care reiese că a înstrăinat autoturismul în aceeaşi zi în care l-a cumpărat de la mine. I-am mai cerut o copie a buletinului, nu a dorit să mi-o dea.

Acum, eu sunt oarecum cu mâinile legate. Aş avea nevoie doar de o copie după buletinul lui, pentru a o putea prezenta la înmatriculări, să modifice în baza de date. Doar că nu pot intra în posesia ei. Nici în instanţă, mă gândesc că mare lucru nu am cum să rezolv. Dacă îi fac eu cumpărătorului de la mine întâmpinare, în ideea ca instanţa să-l oblige să înmatriculeze maşina, el nu mai are maşina, că a vândut-o. Eu relaţii contractuale cu cel de-al treilea cumpărător nu am avut, aşa că mi-e cam greu să-i cer lui ceva.

Aş avea nevoie de o idee. Cum aş putea rezolva problema? M-aş putea adresa poliţiei, nu ştiu, îmi poate pune cineva la dispoziţie o copie a buletinului unei persoane fără acordul persoanei respective? Dacă îl chem în instanţă pentru un prejudiciu (în cazul în care nu se rezolvă favorabil contestaţia), îl pot obliga să-mi dea şi o copie a buletinului? Mi se pare absurdă treaba. Am nume, adresă, serie şi număr a cărţii de identitate pe contractul de vânzare-cumpărare. Mă gândesc că se poate verifica identitatea unei persoane. Însă nu prea văd în ce bază legală aş putea să o aflu.

Mulţumesc anticipat!
Nu aveti nici o obligatie de ceea ce face cumparatorul de la data instrainarii cu autoturismul atat timp cat il radiati de pe numele dvs .
De aceea exista aceea rubrica in talon - instrainat catre _____________la data de _________ . Daca aceea rubrica era complectata ,la asigurarii mesajul mergea mai departe (la pol ,CESTRIN ) care avea obligatia sa opereze modificarea .
Acum urmeaza o actiune in instanta pt recuperarea prejudiciului de la cel care l-a creat - adica de la cel care a folosit masina nefiind pe numele lui ,neavand incuvintarea dvs (v-a cerut personal cheile si actele ? ) .
Cheile şi actele apar ca predate în actul de vânzare-cumpărare pe care l-am întomit cu primul cumpărător. Cel care deţine acum maşina nu a avut nici o înţelegere cu mine.
@Av. Gabriel Klein Kiritescu, cred ca ati vrut sa scrieti ca are 99% sanse sa piarda, nu sa castige (ma rog, se mai intampla erori de scriere) in litigiul cu Cnadnr.

@Rrs, cererea depusa la serviciul inmatriculari si mentiunea care va fi facuta in baza cererii in registrul national al vehiculelor va opera pentru viitor, astfel incat in instanta, nu veti putea opune acesta mentiune pentru cauza pe rol, in litigiul cu Cnadnr.
Insa este o treaba buna facuta pentru viitor.
Este adevarat, va puteti intoarce in regres impotriva cumparatorului, care fie plateste (amenda si despagubiri), fie se intoarce la randul lui impotriva tertului cumparator.
Insa pentru 250 lei ...ma rog, este decizia dvs.

@stoicavasile, precizarile dvs. sunt corecte si bine venite pentru cei care isi vand vehiculul (cu conditia sa actioneze de indata)

@mottofreee, trebuie sa intelegeti ca vanzatorul nu poate cere radierea veiculului dupa ce acesta a fost vandut - legea este clara, interpretarea legii este clara, practica este clara, nu exista dubiu - deci nu mai oferiti astfel de recomandari, caci va repet vanzatorul nu poate cere radierea vehiculului. Deci nu mai insistati pe chestiunea asta!
Vedeti si dumnevoastra ca statul introduce taxa de mediu,taxa de poluare pentru a restrange numarul de masini second hand ,dar lasa portita pentru samsari sau alte categorii de ,,oameni de afaceri" sa comercializeze intr-o veselie masini sh care sa circule pe drumurile patriei cu tot felul de acte.Fiscul ar trebui sa comunice in 5 zile celor de la inmatriculari orice schimbare de proprietar si sa-i stranga de coaie pe functionarii publici de la inmatriculari care apartin de prefectura sa urmareasca inmatricularea auto conform legii.Scrierea pe certificatul de inmatriculare ,,instrainat"este o prostie intrucat aceast lucru nu inseamna automat modificarea in baza de date a serviciului de inmatriculari a schimbarii de proprietar (de aici iau cei de la cnadmr datele)
Daca este oprit in trafic de politia rutiera care apartine de politia romana spune ca nu are certificatul la el sau gaseste alta scuza.

va rog sa subscrieti la petitia mea
[ link extern ] /
stoicavasile, utilizator
trandafir2 a scris:

@Av. Gabriel Klein Kiritescu, cred ca ati vrut sa scrieti ca are 99% sanse sa piarda, nu sa castige (ma rog, se mai intampla erori de scriere) in litigiul cu Cnadnr.

@Rrs, cererea depusa la serviciul inmatriculari si mentiunea care va fi facuta in baza cererii in registrul national al vehiculelor va opera pentru viitor, astfel incat in instanta, nu veti putea opune acesta mentiune pentru cauza pe rol, in litigiul cu Cnadnr.
Insa este o treaba buna facuta pentru viitor.
Este adevarat, va puteti intoarce in regres impotriva cumparatorului, care fie plateste (amenda si despagubiri), fie se intoarce la randul lui impotriva tertului cumparator.
Insa pentru 250 lei ...ma rog, este decizia dvs.

@stoicavasile, precizarile dvs. sunt corecte si bine venite pentru cei care isi vand vehiculul (cu conditia sa actioneze de indata)

@mottofreee, trebuie sa intelegeti ca vanzatorul nu poate cere radierea veiculului dupa ce acesta a fost vandut - legea este clara, interpretarea legii este clara, practica este clara, nu exista dubiu - deci nu mai oferiti astfel de recomandari, caci va repet vanzatorul nu poate cere radierea vehiculului. Deci nu mai insistati pe chestiunea asta!

Vă mulţumesc. Da, cam aşa văd şi eu treaba. Rămâne de văzut ce stabileşte instanţa.

Sumă mică ăia 250 de lei, nu prea merită deranjul, dar nici nu prea îmi vine să-i las în pace pe sămsari.

Maşina nu era în stare prea bună. Eu unul căutam s-o dau la dezmembrări. I-am găsit pe ăsta cu care am vorbit la telefon, că vrea s-o ia, că are un cumnat care are nevoie, că o ia cum e şi se apucă s-o repare. I-am zis că e de reparat la ea, am fost foarte cinstit în descriere am zis toate problemele, el a zis că nu-i problemă, că o face. Doar atât, să nu-i scriu "înstrăinat către...", ca să o poată el repara în 3-4 luni, după care s-o înscrie. Ei au luat-o şi au vândut-o în aceeaşi zi.

Bine, şi dacă menţionam "înstrăinat către...". Dacă nu-l oprea în trafic, era fix zero.

La CNADNR, mi se par aiurea definiţiile lor. Mai mult de-asta am sărit repede cu contestaţia. Dacă erau clare, din care aş fi înţeles că eu sunt vinovat, o plăteam şi aia era.

Art. 8
(1) Fapta de a circula fără a deţine rovinieta valabilă constituie contravenţie continuă şi
se sancţionează cu amendă.

b) utilizatori - persoanele fizice sau juridice înscrise în certificatul de înmatriculare,
care au în proprietate sau care, după caz, pot folosi în baza unui drept legal vehicule
înmatriculate în România, denumite în continuare utilizatori români, respectiv
persoanele fizice ori juridice înscrise în certificatul de înmatriculare, care au în
proprietate sau care, după caz, pot folosi în baza unui drept legal vehicule
înmatriculate în alte state, denumite în continuare utilizatori străini;

1) EU nu am circulat fără a deţine rovinietă.
2) Eu nu mă consider nici utilizator şi nici proprietar. Dreptul de proprietate e un drept constituţional, ce nu-mi poate fi imputat printr-o Ordonanţă de Guvern, cât timp eu nu vreau asta. Ăla îi aparţine cumpărătorului şi nu-i poate fi îngrădit.

Formularea e ambiguă din cauza primei virgule la diefiniţia utilizatorului. Eu aş considera măsurile, de a fi înscris în certificat şi de a avea în proprietate ca măsuri complementare şi nu individuale.

Ce zic ei, cu notificare la înmatriculări... Aia nu se putea face când am vândut eu maşina. Toată treaba asta cu notificarea a apărut prin 2015, nefiind prezentă în legislaţie. Au dat ei câteva comunicate, iar ăştia de la înmatriculări au început să primească astfel de notificări.

Eu am înştiinţat statul Român despre tranzacţie când am înregistrat contractul de vânzare-cumpărare la primărie, lucru care mi-a permis radierea fiscală. În momentul ăla, eu nu aveam ce face mai mult pentru a modifica bazele lor de date. În cel mai fericit caz, o instituţie ca CNADNR ar fi putut să-mi ofere o modalitate de a rezolva amiabil problema, de a le semnala cumva schimbul de proprietate direct lor. Am încercat să-i sun. Pe un număr puteam vorbi doar cu robotul, alt număr era deranjat.

Cam de-asta nu mi se pare mie corect să fiu tras la răspundere. Dacă aveam obligaţie legală, ori în Ord 15/2002, ori în Codul Rutier sau alte legi anexe de a anunţa cumva instituţiile despre înstrăinare şi nu aş fi făcut-o, aş fi acceptat şi plătit contravenţia cu toată plăcerea.