Forum Discuţii juridice Executare silită după cât timp se poate cere întoarcerea executării ...
Discuție deschisă în Executare silită

după cât timp se poate cere întoarcerea executării sau sa se execute o hotărâre judecătorească ?

În anul 2013, un litigiu de munca, privind calculul unui salariu a fost câștigat la Fond de salariat, apoi, Recursul a fost câștigat de instituția noastră.
După ce salariatul a câștigat Fondul, a cerut executarea hotărârii, odată ce hotărârea era executorie de drept, și era infracțiune penala refuzul de a o executa.
Odată ce Recursul a fost câștigat de instituția noastră, iar părțile au fost puse în situația anterioara , ca și când părțile nu s-a fi judecat, în ce termen poate cere instituția noastră să ceară întoarcerea executări sau sa ceara punerea în executare a hotărârii ?
Se poate și ca instituția sa ceara acest lucru printreaacțiune - obligatie de a face ?
Acum salariatul nu mai este angajatul nostru.
Codul de procedura civila :
art. 706 Termenul de prescriptie
(1) Dreptul de a obtine executarea silita se prescrie in termen de 3 ani, daca legea nu prevede altfel.
In cazul titlurilor emise in materia drepturilor reale, termenul de prescriptie este de 10 ani.
(2) Termenul de prescriptie incepe sa curga de la data cand se naste dreptul de a obtine executarea silita. In cazul hotararilor judecatoresti si arbitrale, termenul de prescriptie incepe sa curga de la data ramanerii lor definitive.
Va multumesc enorm de mult pentru autor !