Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestatie impotriva politiei locale
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestatie impotriva politiei locale

Buna seara in data de 27.07 am stationat pe avarii in fata unui magazin.am fost amendata de catre politia locala cu 250 ron (2 puncte penalizare)in procesul verbal s-a scris:”a condus si a oprit voit in dreptul magazinului la o distanta mai mica de 25 m de intersectie ingreunand traficul din zona”.mentiunea mea a fost ca nu am depasit cele 5 minute si nu am ingreunat traficul din zona .la momentul stationarii fiind suficient spatiu pt circulatie.insa organul in drept a trecut in procesul verbal doar ca nu am depasit cele 5 minute…pot contesta aceasta amenda??am sansa de a castiga invocand eventual si un alt motiv??ma puteti ajuta??
"mentiunea mea a fost ca nu am depasit cele 5 minute"

Șansele dvs. depind de existența unor probe care pot dovedi în instanță că nu ați depășit acest interval de timp.

Plângerea contravențională se taxează cu 20 lei taxă de timbru.
Din moment ce ati oprit la mai putin de 25 de metri de o intersectie nu are importanta faptul ca nu circulau masini la acea ora, sau era trafic redus. Oprirea reprezinta imobilizarea autovehiculului mai putin de 5 minute. Dupa aceea devine stationare. Daca intersectia nu este dirijata, sau nu exista sens giratoriu se interzice oprirea la mai putin de 25 de metri de coltul acesteia. Din punctul meu de vedere nu cred ca aveti de ce sa contestati. Mai asteptam pareri.
M-am castigat cu un avertisment
Felicitari. Opriti si data viitoare.

Cosmina Bogdan a scris:

M-am castigat cu un avertisment

Ieftin, pentru contraventia pe care ati savarsit-o.