Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu prenatal PFA si indemnizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu prenatal PFA si indemnizatie

Buna ziua
Sunt PFA si urmeaza sa nasc in cateva luni. Ce proceduri trebuie sa urmez pentru obtinerea concediului si a indemnizatie? Mentionez ca am platit doar asigurarea de sanatate obligatorie, nu si concediile. Unde trebuie sa merg pentru informatii (la casa de asigurari, primarie?).
Multumesc.
virginia13, utilizator
1. - Pentru a beneficia de concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) luati legatura cu Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate (CJAS) pentru a incheia un contract de asigurare pentru concedii si indemnizatii.
- Certificatele medicale le prezentati la CJAS care va plati indemnizatia cuvenita.

2. Pentru calcularea indemnizatiei pentru concediu crestere copil (CCC) cititi pe:
www.avocatnet.ro/content/for...