Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire salariu
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire salariu

Buna ziua! Numele meu este Cristina Tudorache si am o proprire pe salariu pentru o datorie la banca. Vroiam sa va intreb, eu salariul il iau cash, dar de curand cei de la BCR vor sa ne faca carduri de salarii. Daca mi se va face card de salariu, banii care vor intra in cont vor fi popriti si aceia? Mentionez ca pe fiecare luna societatea unde lucrez deja imi face poprire pe salariu 1/3 din salariu net. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns ca sa stiu daca pot sa imi fac acest card. Va multumesc!
Daca va faceti card o sa va faca poprire pe banii luati pe card.
Stiu ca este in discutie o propunere de lege care permite doar angajatorului sa faca proprire pe salariu, nu si bancilor. Stiti cumva daca a fost aprobata?