Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Moștenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Moștenire

Bună ziua. Tatăl fiului meu (care s-a născut cu Sindrom Down, are 28 de ani și a fost pus sub interdicție iar eu numită tutorele său prin sentință civilă) a decedat. Defunctul nu a mai fost căsătorit după divorțul nostru, nu are alți copii și are o singură soră. Cum va fi dezbătută moștenirea în acest caz, doar între unicul descendent și unicul colateral privilegiat? Mulțumesc.
nu. Unicul descendent va culege mosteniea tatalui. descendentii inlatura calasa a 2 a de mosteniyoti din care face parte sora defunctului. Iar dvs il veti reprezenta la mostenire in calitate de tutore.
Am înțeles. Mulțumesc frumos.