Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Despre demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Despre demisie

Buna ziua!
Am si eu o problema privind demisia. In regulamentul intern al institutiei (bugetare) se prevede la unul din articole : intentia de a inceta activitatea de munca ca urmare a vointei unilaterale a salariatului trebuie adusa la cunostinta managerului cu 6 luni inainte de solicitarea incetarii raporturilor de munca. Daca vreau sa particip la un concurs intr-o alta institutie si voi lua concursul, nu-mi vor da drumul sa plec decat peste 6 luni?
danyleca, utilizator
Potrivit acelei prevederi din reg.intern , asa reiese.

Art. 245 C.mun.
(1) Orice salariat interesat poate sesiza angajatorul cu privire la dispoziţiile regulamentului intern, în măsura în care face dovada încălcării unui drept al său.
(2) Controlul legalităţii dispoziţiilor cuprinse în regulamentul intern este de competenţa instanţelor judecătoreşti, care pot fi sesizate în termen de 30 de zile de la data comunicării de către angajator a modului de soluţionare a sesizării formulate potrivit alin. (1).

Prin urmare, trebuia sa sesizati angajatorul cu privire la acel text din regulament, deoarece consider ca se incalca libertatea muncii.

Art.3 C.mun.
....
(3) Nimeni nu poate fi obligat sa munceasca sau sa nu munceasca intr-un anumit loc de munca ori intr-o anumita profesie, oricare ar fi acestea.
.....