avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 659 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... ce impozite ,taxe, etc se platesc la ANAF pt un ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

ce impozite ,taxe, etc se platesc la ANAF pt un administrator de asociatie de locatari care are norma de baza intr-o unitate economica?

In cadrul asociatie noastre se schimba administratorul-era pensionar si plateam CASS de 5,5% si CAS de 16% impozit la sursa.In cazul noului administrator,care are norma intreaga intr-o unitate economica,ce trebuie sa platim si cat?Este in regula daca ii facem Contract de mandat?La D 112 unde completez in aceasta situatie?Va multumesc f mult ca existati
Cel mai recent răspuns: elga50 , moderator 05:07, 5 August 2016
Trebuie facut CIM pentru ca administratorul este angajat, chiar daca el mai are n joburi, nu conteaza..
In Declaratia 112 se completeaza in sectiunea A.
Se platesc CAS, CASS si somaj asigurat, impozit, CAS, CASS si somaj angajator si inca ceva contributii micute pe la fondul de concedii, de accidente de munca....

Daca la asociatie nu aveti CIM-uri, trebuie sa initiati si inscrierea CIM-ului in Revisal la ITM.

Este corect cum am procedat in trecut,administratorul fiind pensionar si femeia de servici la fel,Asociatia de proprietari a incheiat contracte de mandat cu cei doi,nu se impunea CIM,nu? am procedat legal?Multumesc foarte mult si astept cu emotii raspunsul d-stra
Administratorului, ingrijitorului si oricarui angajat de catre comitetul executiv i se face CIM.
Functiilor alese, cum ar fi (presedinte, cenzor ales) li se fac contracte de mandat.

Deci n-ati procedat legal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obligatii buget asoc propr. machiador machiador Subiect: obligatii fiscale la buget Pentru o asoc. propr. e corect cum am procedat privind retinerile la buget ,astfel: - pt.functia de presedinte ... (vezi toată discuția)
Contributia fnuass pentru presedintele si cenzorul asociatiei de proprietari Mitica49 Mitica49 Buna ziua, Neavand specializare in domeniul financiar-contabil, as dori sa ma lamuriti asupra urmatoarei probleme: notiunea de \"contributie de asigurari ... (vezi toată discuția)
Obilgatii de plata ale angajatorului enachemarian enachemarian Buna ziua, Va rog frumos sa-mi spuneti, cine plateste somajul de 1% SI CASS de 10,5%? angajatorul sau cine incaseaza venitul? Pt conventii civile, ... (vezi toată discuția)