avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozitul fofetar se anuleaza?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozitul fofetar se anuleaza?

Am auzit ca din toamna se va scoate impozitul forfetar, este adevarat? se vorbeste despre asta?

Avem o firma infiintata in 2003, cu activitate 0 pana anul acesta, cand am avut 2 vanzari. Cat ar costa aproximativ lichidarea unei astfel de firme?

multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Imago Expert Consult SRL , Contabil 10:35, 15 Septembrie 2009
Eu am auzit ca pe masa guvernului este de cateva zile spre aprobare un act normativ care sa generalizeze acest mod de impozitare.
Pretul nu-l cunosc, dar mergeti la ORC si veti afla.
Puteti sa suspendati activitatea societatiii pe 3 ani consecutivi, fara sa o desfiintati si sa platiti impozit(tot la ORC si apoi la finante).
Eu "am auzit" ca in toamna sunt alegeri la presedintia Romaniei. Asa ca in vederea castigarii acestora se raspandesc fel de fel de zvonuri. Singurul lucru cert este anuntul primului ministru ca de la 01.01.2010 "s-ar putea" lua in calcul o restrangere a ariei de aplicabilitate a acestui impozit, fiind vizate in acest sens doar domeniile cu risc crescut de evaziune fiscala.
Ultima modificare: Vineri, 21 August 2009
Ana Muntianu, Consultant fiscal
din punctul meu de vedere acest impozit nu se poate aplica in anul 2009....vezi prevederea din Codul fiscal care este in vigoare conform careia orice modificare se aplica incepand cu 1 ian. anul urmator...Deci...daca nu declar si nu platesc in 2009 impozitul minim, ci ma raportez la vechiul mod de calcul in ceea ce priveste impozitul pep profit, in instanta castig sau pierd?
corbalb a scris:

din punctul meu de vedere acest impozit nu se poate aplica in anul 2009....vezi prevederea din Codul fiscal care este in vigoare conform careia orice modificare se aplica incepand cu 1 ian. anul urmator...Deci...daca nu declar si nu platesc in 2009 impozitul minim, ci ma raportez la vechiul mod de calcul in ceea ce priveste impozitul pep profit, in instanta castig sau pierd?


Atentie la textul legii:



Modificarea şi completarea Codului fiscal


Art. 4. - (1) Prezentul cod se modifică şi se completează numai prin lege, promovată, de regulă, cu 6 luni înainte de data intrării în vigoare a acesteia.
(2) Orice modificare sau completare la prezentul cod intră în vigoare cu începere din prima zi a anului următor celui în care a fost adoptată prin lege.

In plus, guvernantii au apelat la o "chichita". Modificarile sunt cuprinse intr-un act normativ care prevede o rectificare bugetara.
Ultima modificare: Vineri, 21 August 2009
Ana Muntianu, Consultant fiscal
...Si unde e rectificare bugetara, nu-i tocmeala!

Alte discuții în legătură

Impozit forfetar stelian67 stelian67 Am initiat o actiune in instanta bazata pe ilegalitatea impozitului minim garantat. Exista vreo sentinta ,hotariere ... admisa ? M-ar ajuta sa invoc ... (vezi toată discuția)
Impozitul forfetar babaangi babaangi Buna ziua! Va rog sa-mi raspundeti daca cunoasteti in legatura cu DECIZIA CURTII CONSTITUTIONALE cu privire la NECONSTITUTIONALITATEA - O.U.G. de aplicare a ... (vezi toată discuția)
Impozitul minim CojocaruAlexandru CojocaruAlexandru ªtiu că impozitul pe venit este de 16%. Impozitul minim este cifra minimă din impozitul forfetar? şi el se adaugă celor 16%? O firmă plăteşte ... (vezi toată discuția)