Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plangere penala dupa deces
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plangere penala dupa deces

Buna ziua,

Anul acesta a murit mama de cancer si ciroza, prin Martie.
Ea era din Bucuresti pe buletin dar s-a mutat la Sibiu, si a murit la spital.
Eu sunt singurul ei mostenitor si, fratele ei cu care nu am o relatie buna a depus o plangere penala impotriva mea cum ca nu am avut destul de grija de mama si ca daca as fi avut ar mai fi trait.
El sustine ca, banuiesc, mi-am omorat deliberat mama pentru a ii mosteni averea.
Am fost la politie, mi-am despus declaratia, am semnat la martor si la sfarsit, politistul mi-a spus ca totul va fi in regula, nu are nicio sansa.
Acum as dori sa stiu, ar exista o cale valida prin care sa ma acuze? si de ce anume ar putea sa ma acuze? Mentionez ca nu am puterea de a oferi cancer si ciroza la oameni in termen de 2 saptamani, in care a murit mama.
Multumesc.
In cei doi ani de cand se mutase la Sibiu, mama a fost doar de doua ori la medicul ei de familie. Ar putea sa ma acuze din cauza aceasta, sa aibe sau sa obtina asta impotriva mea? Ca nu am dus-o la medicul de familie si ca daca o duceam, putea fi salvata?
Astept un raspuns, multumesc!