avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... trebuie sa fac si ordonanta presedintiala in instanta?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

trebuie sa fac si ordonanta presedintiala in instanta?


O persoana juridica a avut un control de la garda financiara si a primit ca sanctiune
-amenda contraventionala pt neinregistrarea in casa de marcat a vinzarilor cu amanuntul
-avertisment pt ca casa de marcat nu avea ora reglata corect
si ca sanctiune complementara suspendarea activitatii pe 3 luni.
Am facut plingere impotriva procesului verbal.
OG.2/2001 prevede ca plingerea impotriva procesului verbal suspenda punerea in executare a aestuia pina la finalizarea procesului.

Intrbarea mea este urmatoarea mai trebuie sa fac si ordonanta presedintiala pt a cere suspendarea aplicarii masurii complentare? daca da cu cit se taxeaza?
Va rog datimi un raspuns .Multumesc
Cel mai recent răspuns: alexgrigoriu , utilizator 15:00, 20 August 2009
Nu trebuie sa mai faceti nimic, plangerea impotriva procesului verbal de contraventie suspenda efectele acestuia de drept, pana la finalizarea procesului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

In lupta cu garda financiara madda19 madda19 buna ziua. am un pfa iar ieri am fost vizitata de doi comisari ai garzii financiare care in urma controlului efectuat au refuzat sa intelega ca din lipsa de ... (vezi toată discuția)
Mai pot deschide piscina/clubul??? andreiemanuel andreiemanuel Am o locatie si saptamana trecuta a avut un control de la garda financiara centrala din buc de la rondul Alba Iulia( se stie a venit trimisa pt ca locatia mea ... (vezi toată discuția)
Amenda miturusanda miturusanda Daca am luat o amenda de circulatie care pe langa sanctiunea materiala imi mai suspenda si permisul de conducere, cand o contest trebuie sa cer obligatoriu ... (vezi toată discuția)