Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj divort
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj divort

Buna ziua , acum 21 de ani varul meu , sa casatorit cu o fata singura la parinti , in urma acestei casatorii rezultand un copil care actual e major. In toti cei 21 de ani au locuit impreuna la parintii sotiei. Cand s-au mutat impreuna, casa in care locuiau era compusa din 2 dormitoare ,o baie si o bucatarie. Pe durata casniciei varul meu fiind specialist in constructii, a ridicat inca un etaj. Acum un an a avut un accident de munca in urma caruia a ramas cu incapacitate temporara de munca. Din aceasta cauza si pentru ca nu mai aducea bani , a fost dat afara din casa de socrii , intorcand si sotia impotriva lui , care datorita presiunii parintilor a divortat de el.Fiind de buna credinta nu a trecut nimic pe numele lui din ce a contribuit la casa in 21 de ani si nici pe numele sotiei.
Intrebarea sa este daca are vreun drept in aceasta cauza , si cum poate sa-si obtina aceste drepturi. Mentionez ca are si o multime de martori care pot comfirma cat a muncit el pentru aceasta familie.
Va multumesc anticipat.
Probabil ca are un drept de creanta, trebuie analizat in concret care-i situatia si ce probe ar putea produce in favoarea lui. Oricum, sansele sunt destul de mici si va dau o simpla ipoteza:
Sa zicem ca socrii ar recunoaste ca ginerele a facut ceva treaba prin gospodarie, dar pot spune ca asta a fost intelegerea, ginerele sa construiasca ceva si la schimb este tolerat sa vietuiasca in gospodarie, fara plata un numar de ani. Poate fi considerata o conventie corecta. Nu?