Forum Discuţii juridice Executare silită datorie la banca
Discuție deschisă în Executare silită

datorie la banca

Buna ziua , daca exista o datorie la o banca in urma unui credit luat in anul 2006 , iar in urma cu 1 an a fost data o sentinta de executare de catre instanta, aceasta datorie se prescrie ?
Doresc sa va precizez ca un birou executor a pus in aplicare executarea silita. Nu exista bunuri pe numele persoanei executate.

Nu este un termen de prescriptie ori un termen in care trebuie executata datoria>
?

Multumesc
De regula, termenul de prescriptie este de 3 ani, dar trebuie sa aveti in vedere momentul de cand incepe sa curga acest termen.Daca nu exista bunuri mobile/imobile pe care sa le execute silit,va executa veniturile debitoarei.
Nu sunt nici venituri ale debitorului. Deci sa inteleg ca este un termen de 3 ani de la hotararea instantei de executare silita? multumesc