avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 151 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Statutul scarilor de la intrarea in bloc.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Statutul scarilor de la intrarea in bloc.

Buna ziua. Nu stim ce statut sau cui apartin cele 4 trepte pe care le urcam spre usa de la intrarea in bloc.Noi,membrii asociatiei din acest bloc in care locuim am fost obligati de politia locala sa demontam balustrada facuta de noi si montata pe o parte a acestor scari deoarece politistii,care au actionat in urma reclamatiei unui locatar,sustin ca avem nevoie de proiect si autorizatie de la biroul Urbanism al orasului.Avem in bloc oameni cu probleme de deplasare si am avea nevoie si de informatiile dumneavoastra,poate reusim sa montam balustrada foarte simpla fara cheltuieli dar si legal. Va multumim pentru ajutor! tiberiu


Asa ceva nu am mai auzit!
Intrarea in bloc este spatiul comun al blocului si nu pot sa cred ca un politist a putut sa faca acest lucru.
Eu zic sa mergeti de urgenta la seful acestui viteaz si sa reclamati abuzul, pentru ca este un adevarat abuz.
In fine, daca doriti, puteti merge si la primaria locala, la Disciplina in constructii, explicati ce vreti sa faceti - baietii au sa rada putin si au sa va trimita acasa - poate aveti si altele de facut.
La noi sunt solicitari de montare a unor astfel de balustrade, dar nu m-am gandit nicio clipa ca un mameluc in uniforma poate sa faca asa ceva.
Succes!
Multumim! Asa vom face !
Partea comuna se intinde de la imobil placile sau garda 0,80-1,00 m,restul apartine de regula domeniului public
Treptele reprezinta cale de acces catre imobilul de locuit in comun
In trecut ne-am confruntat in condominiu cu situatie identica,cand pentru intrajutorarea locatarilor in varsta sau cu afectiuni,un proprietar a inteles cu acordul asociatiei de proprietari sa execute o balustrada=mana curenta de 0,80 m
O perioada de 1-2 ani toata lumea a fost multumita
Dupa ce un locatar a acumulat restante,pentru a se certa cu asociatia de proprietari a sesizat cate in luna si in stele- inclusiv existenta balustradei
Desi balustrada era pe partea comuna ,fusese executata cu acordul asociatiei de proprietari,in final proprietarul care a executat-o pentru a scapa de scandal,de prezentarea repetata la primarie si politie, a desfintat balustrada
Soarta sau destinul, a facut ca la un interval,reclamagiul sa sufere un accident,solicitand in mod repetat executarea unei balustrade de sprijin,dar nu s-a mai gasit nimeni sa ii materializeze solicitarea
Se mai intampla la bloc sa ne confruntam cu "gica contra",care nu contribuie cu nimic la bunul mers al activitatii,nu participa si nu mentine un climat civilizat intre locatari,caruia nu ii convine nimic si reclama orice
Exista asociatii care au si oameni cu boli psihice dar a caror reclamatii sunt luate in considerare de autoritati...Sunt multe feluri de manifestari paranoice.....
Da,aveti multa dreptate afirmand Exista asociatii care au si oameni cu boli psihice
Mai tragic este ca exista si cetateni care acorda incredere unor astfel de locatari,ii voteaza presedinte de asociatie si astfel acestia ajung sa reprezinte interesele unei asociatii de proprietari,a mai multor locatari,ajung sa isi manifeste afectiunile,simpatiile sau antipatiile si ...foarte greu pot fi schimbati din functie,timp in care au de suferit atat asociatia de proprietari cat mai ales locatarii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Balustrada de protectie la scara blocului Roxa0 Roxa0 Buna seara, Am aflat ca rampa pt persoane cu dizabilitati si balustrada de protectie de la scara blocului, este obligatorie. Celelalte asociatii din zona ... (vezi toată discuția)
Cazatura pe scari placate cu gresie lucioasa radubz radubz Buna ziua, Am nevoie de un sfat. Am achizitionat un apartament intr-un bloc nou acum ceva luni. Gresia de pe scarile de la intrare si de pe hol este gresie ... (vezi toată discuția)
Situatie acces locatie mdDentist mdDentist Sunt medic si impreuna cu mai multi medici avem cabinete concesionat la parterul unui bloc. Intrarea in locatia nostra se face pe o usa separata de scara ... (vezi toată discuția)