Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... transformare raspuns in plangere prealabila
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

transformare raspuns in plangere prealabila

o firma detine un soft informatic fara licenta, la o inspectie se constata acest lucru, firma a carui soft o utilizeaza devine parte civila (avand dreptul de proprietate intelectuala asupra softului) nu introduce o plangere prealabila, ci numai un raspuns la cerere instantei. se poate intampla ca acest raspuns sa se poata fi convertit intr-o plangere prealabila?
Depinde foarte mult de felul in care este formulat acest raspuns.
B-)
dar in principiu se poate? ma gandesc aici la faptul ca plangerea prealabila trebuie sa contina anumite date obligatorii asa cum prevede art 283 CPP. ?
Plangerea trebuie sa cuprinda descrierea faptei, indicarea autorului, aratarea mijloacelor de proba, indicarea adresei partilor si a martorilor, precizarea daca persoana vatamata se constituie parte civila si, atunci cand este cazul, indicarea persoanei responsabile civilmente.
B-)
Dupa cum a precizat cu lux de amanunte maestrul Mihai,instanta in baza inscrisului,pentru lamurirea anumitor aspecte sau chiar numai pentru confirmarea in fata instantei a aspectelor declarate,poate solicita audierea ,in cursul careia pentru respectarea procedurii poate intreba partea daca intelege sa se constituie cu pretentii.