Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Semnatura notificare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Semnatura notificare

Buna ziua,
Azi am primit notificarea privind incetarea contractului de munca conform art. 65 legea 53/2003.
Notificarea este semnata de administratorul firmei, dar nu este semnata dea ceeasi persoana. Am comparat semnatura cu alte semnaturi ( contractul de munca, adeverinte) si desi sunt asemanatoare, diferentele sunt vizibile fara a fi un specialist.
Exista posibilitatea sa intampin probleme in situatia in care se va seziza si altcineva?
Ce as putea face?
Multumesc!
spotty a scris:

Respunsul este negativ!

Atunci puteti contesta in instanta decizia ca fiind nesemnata de reprezentantul legal al societatii ...

In practica judiciara s-a decis ca:
"... Pentru aceste considerente, imprejurarea ca semnatura aplicata pe decizie nu apartine administratorului societatii, astfel cum este mentionat in cuprinsul acesteia nu prezinta relevanta, de vreme ce raporturile de munca nu au incetat ca efect al deciziei, ci ca efect al notificarii.

... nu mai necesita o analiza separata criticile recurentei referitoare la semnarea notificarii de catre o alta persoana decat reprezentantul legal al societatii, cat timp intentia paratei de incetare a contractului individual de munca incheiat cu recurenta a fost confirmata prin pozitia procesuala adoptata in cadrul litigiului de fata. Prin urmare, indiferent cine ar fi semnat aceasta notificare, reprezentantul legal al societatii parate sau alta persoana, efectele au fost confirmate, ratificate, insusite ulterior de catre societatea parata."
(C.A. Bucuresti, SECTIA A VII-A CIVILA SI PENTRU CAUZE PRIVIND CONFLICTE DE MUNCA SI ASIGURARI SOCIALE, Decizia civila nr.2731R /27 Aprilie 2009, [ link extern ] )