Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna in cazul unui salariat cu program ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna in cazul unui salariat cu program 12/24

Spuneti mi va rog cum ar trebui sa-i dau concediu unui salariat care lucreaza cu program 12/24!IIn cont de munca este scris 21 de zile dar acele 21 de zile se calculeaza si cu turele lui libere?Va multumesc!!
Niciun act normativ care reglementeaza relatiile de munca nu prevede modul de calcul al zilelor de CO , insa practica este in sensul mentionat de mine mai sus.

Nu cunosc si nici nu am vazut un angajator care sa calculeze CO in functie de zilele lucrate .. adica daca intr-o saptamana , lucrez 3 zile - asa pica tuta - , atunci numai acele 3 zile se pot considera in CO.

Nu am fost destul de explicita,ma refer la perioadele in care angajatul nu presteaza efectiv,astfel la stabilirea duratei concediului de odihna anual, perioadele de incapacitate temporara de munca si cele aferente concediului de maternitate, concediului de risc maternal si concediului pentru ingrijirea copilului bolnav se considera perioade de activitate prestata,dar pt zilele libere ce provin din compensari ,ca in cazul nostru ,legea nu prevede o reglementare in sensul in care se considera sau nu se considera perioade de activitate prestata la stabilirea duratei co ....
ContSters400311, utilizator
Acele zile libere intra in calculul vechimii in munca . Prin urmare, calculul nu se poate face din doua in doua zile la numarul de zile de CO.