Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

Bună seara! Spuneți-mi vă rog frumos dacă eu (bărbat) am 63 ani și mai am 2 ani până la vârsta limită de ieșire la pensie (65), o societate mă poate obliga să ies la pensie cu 2 ani mai devreme pt că am lucrat 10 ani grupa II a la altă societate deși eu vreau să ies la 65 ani? Scuze cred că ați înțeles și mulțumesc pt înțelegere.
Codul Muncii spune:

Art. 56
(1) Contractul individual de muncă existent încetează de drept:

c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul...................., pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare;
Nu va poate obliga ... iar daca nu depuneti dosarul pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare, atunci puteti lucra linistit pana la varsta de 65 de ani.
Mulțumesc!