Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ref succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ref succesiune

Se poate renunta definitiv la succesiune in termen de 1 an de la moartea persoanei sau la 2 ani ? Am dezbatut succesiunea si fratele meu vrea sa renunte la cota lui de 10 % din apartament in favoarea surorii mele si au trecut 11 luni de la moartea
tatei ?
Daca s-a dezbatut succesiunea, fratele are in proprietate cota sa din mostenire si nu mai poate sa renunte, poate insa sa-i transfere proprietatea in alt mod, de exemplu prin vanzare.
Buna seara,
Renuntarea la succesiune se poate face oricand PANA la dezbaterea ei sau la momentul dezbaterii, in fata notarului.
Renuntarea este pura.
Nu exista, in dreptul romanesc, renuntare in favoarea cuiva.
Nu este facut partaj voluntar la casa , terenuri , cripta , masina si bani. Mentionez suntem 4 mostenitori . Casa nu are cadastru si intabulare la fel si terenurile.
av.kiritescu renuntarea la succesiune nu se poate face oricand ci in termenul de optiune succesorala de 1 an de zile de la data decesului lui de cujus.
stimate user daca ati dezbatit succesiunea si aveti certificate de mostenitor faceti partaj.