avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Certificat medico-legal
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Certificat medico-legal

in urma uni accident auto victima a avut 7 zile de spitalizare.eu personal lam dus acasa si a avut piciorul rupt.ma informat politistul ca a depus certificat medico legal de 85 de zile de ingrijiri medicale.accidentul a avut loc la 2 11 2015.acum la 1.08 2016 politia ma sunat sa ma duc la audieri.si ma informat prieteneste ca victima daca nu ma impac cu ea va mai depunde inca un certificat medico legal de inca 40 de zile de ingrijiri.e legal asa ceva?dupa 8 luni inca un certificat?are certificatul vreo data scrisa cand a fost emis?il pot contesta?am citit pe net ca certificatl e despre ingrijiri medicale nu despre durata pana la vindecarea completa.
Din ce spuneti, CML este de 85 de zile,pana aici "este ok pentru dv", are mai putin de 90 de zile.Daca depune un CML suplimentar de 40 de zile atunci intra-adevar lucrurile se complica.Da, este legal sa se suplimenteze numarul de zile de ingrijiri medico-legale .Daca initial s-au acordat atat de multe zile, de regula recomandarea IML-ului este sa se revina la control.Probabil au aparut complicatii sau vindecarea nu s-a facut asa cum se preconiza initial.
da dar aduce dupa 9 luni de zile un alt certificat medico legal?cum se poate contesta acesta?si am un termen la care pot cere reexaminare certificatelor ?totusi nu e prea mult doar pentru un picior rupt?
mi se pare ceva f ilegal
Certificatul medico-legal are valoarea unui raport de constatare, dvs aveti dreptul sa contestati concluziile raportului de constatare si sa solicitati efectuarea unei expertize.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

La certificatul medico-legal se ia in considerare si o a doua spitalizare? user4321 user4321 Am fost implicat recent intr-un accident de masina in care am fost considerat vinovat pentru ca nu m-am asigurat cand am schimbat banda. Dupa intrarea pe banda ... (vezi toată discuția)
Accident auto Ana balica Ana balica Buna ziua, aș dori o lămurire dacă se poate cu privire la următoarea situație: am fost victima unui accident cu motocicleta, mai exact nu mi s-a acordat ... (vezi toată discuția)
Reexaminare sau contestare certiifiicat medico legal? feriha feriha Buna ziua.As dori sa ma sprijiniti cu un sfat in ce priveste certificatul medico legal emis in urma unui accident auto.In speta, in urma unui accident auto, ... (vezi toată discuția)