Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bunurile proprii dobandite inainte de casatorie, ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bunurile proprii dobandite inainte de casatorie, divort, partaj si autoritate parinteasca

Buna seara!Ma numesc Ana-Maria si ma aflu intro-o situatie disperata.De 14 ani sun casatorita,casatorita cu un sot care me bate,ma maltrateaza,ma ameninta ma jigneste.Am suportat atat de mult deoarece imi era frica ca nu o sa ma descurc singura.Avem impreuna o fetita de 9 ani.In decembrie anul trecut in urma unei betii cu rudele m-a batut si pe mine si pe fetia,dupa care a plecat de acasa si m-a lasat cu fetita singura timp de 2 zile.Dupa incident am sunat pe verisoara mea si pe fratele meu,care au venit in graba sa ma ajute.Ei imi sunt martori,si cu toate acestea nu am fost sa il denunt de frica,ca el imi spunea tot timpul ca politia nu se implica in asa ceva.O noapte am dormit in apartamentul fratelui impreuna cu fetita.L-am primit din nou acasa si am continuat cu el pe motiv ca nu o sa pot sa imi intretin fetita fara banii lui.El lucreaza sofer pe Germania si vine acasa o data la 3 luni.Ceea ce ma nelinisteste acum este:inainte de casatorie am primit pe numele meu de fata un apartament in care locuiesc cu el si cu fetita.Apartamentul este pe numele meu de fata,e un contract de vanzare cumparare facut la acea vreme intre mine si mama mea.Ce drepturi are el la apartamentul meu?Trebuie sa ii dau jumatate din casa?el imi spunea ca dupa 10 ani legile s-au schimbat si ca si si el are parte aici.Ce sanse as avea sa plec cu fetita in alta tara straina dupa divort?ma jigneste,ma insulta cum nu se poate mai urat ma ameninta ca nu o sa imi dea bani sa cresc fetita.Tin sa amintesc ca am inregistrari cu jigniri si umilinte din parte lui,inregistrate pe telefonul meu timp de o ora.in ce masura ma ajuta aceste probe la divort?Dar martorii din decembrie?mai imi sun folos dupa atata timp?este foarte agresiv cand bea si ii place fosrte mult sa bea.tot timpul o face cand are ocazia.am ajuns sa stau cu frica in propria mea casa nestiind ce ma asteapta in clipa urmatoare.v-as fi recunoscatoare daca m-ati putea ajuta cu un sfat.tin sa mentionez ca am un salar de 925 lei si la proces nu stiu in ce masura as putea dispune de un avocat.care ar fi pasii care ar trebui sa ii urmez spre un divort?Va rog,ajutati-ma.Va multumesc mult.
Stati linistita apartamentul dobandit inainte de casatorie este bun propriu al dvs ,sotul nu are nici un drept,eventual un drept de creanta daca au fost aduse imbunatatiri.Trebuia atunci cand v-a batut sa formulati plangere la politie ,sa va scoateti certificat medico legal pt a avea probe atat la divort cat si pt obtinerea unui ordin de protectie .Din pacate sunteti o victima a sotului dvs care pe langa violentele fizice si verbale va tine si intr-o stare de dependenta financiara,iar faptul ca aveti venituri atat de mici nu va ajuta prea mult.Incercati sa solicitati o consultatie unui av pt a va formula actiunea de divort,pt ordinul de protectie puteti solicita un av din oficiu. La divort poate sa fie audiat ca martor fratele dvs sau alta ruda ,trebuind sa povesteasca care sunt motivele care duc la imposibilitatea continuarii casatoriei.Succes.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Casa e bunul dvs propriu, nu trebuie sa ii dati nimic sotului. Doar daca ati adus imbunatatiri apartamentului pe parcursul casatoriei, atunci are un drept de creanta si va trebui sa ii dati o suma de bani daca cere si castiga in instanta. Dreptul lui la actiune se prescrie daca nu cere in termen de 3 ani de la divort.
Daca va mai bate sau face scandal sau alte violente ( vedeti art 4 din lege), cereti in instanta emiterea unui ordin de restrictie si protectie si evacuarea ca masura de protectie.
[ link extern ]

Cereti divortul in temeiul art 373 b) atunci cand, din cauza unor motive temeinice, raporturile dintre soti sunt grav vatamate si continuarea casatoriei nu mai este posibila;
Taxa de timbru e de 100 de lei.
Daca nu va permiteti costurile unui proces, doriti avocat etc, puteti depune cerere la aceeasi instanta pt obtinere de ajutor public judiciar. Temeiul legal il aveti in link,
[ link extern ]

Odata cu divortul cereti sa reveniti la numele anterior casatoriei sau sa vi-l pastrati pe cel dobandit in casatorie daca aveti motive intemeiate, ca locuinta copilului sa fie stabilita la dvs, mama, ca autoritatea parinteasca sa fie exercitata in comun sau exclusiv de catre dvs daca credeti ca aveti motive intemeiate. V-ar ajuta sa exercitati singura autoritatea parinteasca pt ca altfel, va trebuie acordul tatalui sa plecati din tara cu fata.
Exercitarea autoritatii parintesti de catre ambii parinti Art. 397
Dupa divort, autoritatea parinteasca revine in comun ambilor parinti, afara de cazul in care instanta decide altfel.

Exercitarea autoritatii parintesti de catre un singur parinte Art. 398
(1) Daca exista motive intemeiate, avand in vedere interesul superior al copilului, instanta hotaraste ca autoritatea parinteasca sa fie exercitata numai de catre unul dintre parinti.
(2) Celalalt parinte pastreaza dreptul de a veghea asupra modului de crestere si educare a copilului, precum si dreptul de a consimti la adoptia acestuia.

Veti cere pensie de intretinere pt copil, 1/4 din venitul lunar net al tatalui, aici va trebui sa dovediti cat castiga. Poate gasiti o copie dupa contract, dupa un stat de plata, dupa un extras de cont, etc.
Art. 529
(1) Intretinerea este datorata potrivit cu nevoia celui care o cere si cu mijloacele celui care urmeaza a o plati.
(2) Cand intretinerea este datorata de parinte, ea se stabileste pana la o patrime din venitul sau lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii si o jumatate pentru 3 sau mai multi copii.
(3) Cuantumul intretinerii datorate copiilor, impreuna cu intretinerea datorata altor persoane, potrivit legii, nu poate depasi jumatate din venitul net lunar al celui obligat.

Modalitatile de executare Art. 530
(1) Obligatia de intretinere se executa in natura, prin asigurarea celor necesare traiului si, dupa caz, a cheltuielilor pentru educare, invatatura si pregatire profesionala.
(2) Daca obligatia de intretinere nu se executa de bunavoie, in natura, instanta de tutela dispune executarea ei prin plata unei pensii de intretinere, stabilita in bani.
(3) Pensia de intretinere se poate stabili sub forma unei sume fixe sau intr-o cota procentuala din venitul net lunar al celui care datoreaza intretinere. Dispozitiile art. 529 alin. (2) si (3) raman aplicabile.

Cereti si evacuarea lui din casa dvs, daca nu obtineti un ordin de restrictie.

Apelati la rudele dvs sa va ajute cu ceva bani pt avocat.
Puteti solicita cheltuieli de judecata la proces si daca veti castiga, va puteti recupera banii.

Chemati politia de cate ori face scandal !

Din cate am remarcat șansele sa obțineți tot și sa rezolvați sunt foarte mari.
Ajutor public judiciar nu veți primi de la stat.

Ca sa nu riscati sa dați greș aveți dreptul de a angaja avocat doar sa va redacteze acțiunea și sa aveți cale libera la instanta ca sa câștigați procesul.Adica va costa mai puțin decât sa vina la judecata.
El va fi obligat și sa plătească cheltuielile cu avocatul asa ca nu veți ieși în paguba ci veți recupera banii.

Imobilul va aparține exclusiv și ați scăpat de orice problema juridica.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat