Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Mama a cumparat (singura) inaintea casatoriei un apartament. Are un singur urmas, un baiat, dintr-o relatie. Ulterior cumpararii acestui apartament s-a casatorit cu un barbat-altul decat tatal copilului. Tatal baiatului este de asemenea decedat-nu au fost casatoriti. Mama a decedat. Fiul are peste 18 ani. Cine are dreptul legal asupra acelui apartament, deoarece de la primarie, pe fisa aceea de succesiune au trecut si fiul si sotul in viata al decedatei. Sotul in viata are rude- nepoti din partea fratilor. Acestia au vreun drept daca sotul in viata nu are pretenii asupra apartamentului? Multumesc.
SHAMMY, utilizator
Legal soțul mosteneste 1/4, iar copilul 3/4. Nu mi-e clar dacă au dezbătut succesiunea sau nu. Dacă nu, soțul poate renunța la moștenire și tot ap rămâne fiului. Dacă a acceptat deja moștenirea sau au dezbătut, pot face partaj sau ii poate dona sau sa ii lase testament copilului, altfel, după decesul acestuia, cota lui e moștenita de rudele bărbatului.
Dreptul la mostenire ii apartine atat sotului in viata, cat si fiului defunctei. In situatia in care sotul supravietuitor renunta la mostenire, fiul defunctei culege intreaga mostenire.