Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Proces castigat.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Proces castigat.

Buna ziua. Am cistigat un proces impotriva asociatiei de proprietari. Speta fiind anulare P.V. adunare generala din 2013, primul capat al cererii. Al doilea capat al cererii a fost art. 10 din L.230/2007. Intrucit am gresit data depuneri cererii si nefacind cerere de corectare eroare materiala punctul doi a fost respins. Membrii asociatiei de proprietari fiind mintiti de aproximativ 40 de ani in sensul ca asociatia este condusa ,,foarte" bine nu mai vor sa vina la adunarile generale convocate in cursul saptaminii dupa orele 19, drept care de 3 luni nu se pune in executare hotarirea Tribunalului ramasa definitiva. Ce pot sa fac pentru a se intra in normalitate?? Va multumesc.
Ceace este legal si normal sa se intample.Intrarea in normalitate.Alte alegeri, cu indeplinirea cvorumului. Situatia in asociatie, este mult mai ampla.
O adunare generala care la prima convocare nu aduna 50%+1 dintre membri, nu poate lua hotarari. Noi nuam avut niciodata in istoria asociatiei noastre indeplinita aceasta conditie. Asa ca de fiecare data am reconvocat adunarea si-am luat hotararile cu cei prezent care de fiecare data au reprezentat doar 10-20% dintre membrii asociatiei. Nu putem obliga proprietarii sa vina la adunarea generala.
Logic si legal ar fi ca daca Instanta a decis nulitatea absoluta a Adunarii Generale, implicit si Hotararile luate atunci se vor anula. Poate cineva sa ma contrazica ? Daca da, va rog sa spuneti si motivul, dar asta numai citand vreun articol de lege !
Ce facem, daca, de exemplu, la acea Adunare Generala de acum 1-2 ani, s-a votat re-alegerea presedintelui si a Comitetului Executiv ? Eu zic ca se poate cere demiterea acestora si organizarea de urgenta a unei Adunari Generale (extraordinare sau nu, e mai putin important).
E cam greu daca intre timp, in 2016, s-a re-ales presedintele, dar Comitetul Executiv are alta componenta !
Va rog sa comentati ceea ce am scris eu aici ...
asa123, utilizator
Avem o asociatie formata din membrii care nu le pasa pe ce dau banii, dar sosotesc, fara a se implica in vreun fel.
Am spus mereu ,,terenul din jurul blocului, este al ADP-ului", fostul presedinte a cerut intr-o
adunare generala, plata a 5 lei pentru saparea lui. Repet. Situatia in asociatie este mult mai ampla si tensionata.