Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Stampila expert contabil
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Stampila expert contabil

Va rog sa-mi spuneti daca utilizarea stampilei de expert contabil pentru vizarea Raportului de cenzor de catre alta persoana decat detinatorul stampilei este legala si unde se poate reclama acest fapt?
Stampila de expert contabil este personala.
In evidentele corpului expertilor contabili este posibil sa se regaseasca un numar, care in mod normal ar trebui sa se regaseasca si pe stampila alaturi de numele expertului.
Puteti sesiza Corpul expertilor contabili si al contabililor autorizati din Romania, in scris, cu nr. de inregistrare/ data.
Potrivit prevederilor Legii contabilitatii nr. 82/ 1991 republicata, contabilitatea poate fi organizata si condusa pe baza de contracte de prestari de servicii in domeniul contabilitatii, incheiate cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania.
Wal99 a scris:

[...] utilizarea stampilei de expert contabil [...] de catre alta persoana [...]?

Situatia trebuie analizata in concret, la fel si expresia "utilizarea stampilei", caci nu oricine pune mana pe o stamplia, automat savarseste o ilegalitate. Deci, prima intrebare este lacunara si necesita a fi reformulata.