Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Taxa de timbru de 3% partaj
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Taxa de timbru de 3% partaj

Buna seara. Intrebarea mea este cand se depune chitanta privind taxa de timbru pentru partaj la momentul depunerii cererii initiale sau inainte de primul termen? Multumesc.
In prezent, pe noua lege se depune la momentul depunerii actiunii de partaj.

In trecut rezolvam procesele de partaj prin intelegere amiabila fara sa depun taxa de timbru dar nu se mai poate asa.
Din pacate, legea noua obliga reclamantul sa depuna chitanta in original odata cu depunerea actiunii...
Statul nu a facut altceva decat sa impinga oamenii la judecata aiurea...
O alta dispozitie legala care o consider criticabila si in defavoarea cetateanului...
Ceea ce mi se pare incorect e ca taxa de timbru trebuie platita si in caile de atac.