Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Salariat dar am si un P.F.A.-mai platesc taxele ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Salariat dar am si un P.F.A.-mai platesc taxele aferente P.F.A?

Buna ziua,

Sunt salariat cu norma intreaga, dar recent am primit cateva oferte sa muncesc si in timpul liber si am deschis un P.F.A. Avand in vedere ca firma la care lucrez plateste deja toate darile la stat (asigurare de sanatate, pensie) eu ca persoana fizica autorizata trebuie sa mai platesc aceste impozite? Daca nu, ce actiuni trebuie sa intreprind pentru a demonstra acest lucru?

Da, veti plati ambele contributii sociale la venitul de la pfa.