avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 985 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CONCEDIU CRESTERE COPIL IN VARSTA DE PANA LA 2 ANI
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CONCEDIU CRESTERE COPIL IN VARSTA DE PANA LA 2 ANI

Buna ziua. Am o mamica care are contractul individual de munca pentru concediu crestere copil suspendat in perioada 26.05.2015- 07.04.2017.
Intrebarea mea este cum operez in revisal, si luna pe care o efectueaza tatal copilului ? Ar trebui sa fie ultima luna 07.03.2017- 07.04.2017
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: delia2007 , utilizator 16:35, 6 Decembrie 2016
In perioada cuprinsa intre data revenirii mamei lalocul de munca si 07.04.2017 , tatal poate efectua luna respectiva.
Daca tatal nu poate efectua luna respectiva, care sunt consecintele?
Tatal doreste sa ramana la serviciu, fara sa efectueze acea luna pentru crestere copil.
Va multumesc.
In acest caz, durata CCC pentru mama se diminueaza cu o luna de zile, mama revenind la serviciu cu o luna de zile mai devreme.
Sa inteleg ca vine cu trei luni mai devreme , pentru ca doreste sa revina cu cel puitn 60 de zile mai devreme pentru a beneficia de stimulent.
Va reveni numai cu cel putin 60 de zile ... in cele 60 de zile intra si luna aferenta tatalui.

Alte discuții în legătură

Concediu crestere copil - delia2007 delia2007 Buna ziua. Am urmatoarea situatie . Mama a efectuat concediu crestere copil in perioada 26.05.2015-07.04.2017( este data cand copilul implineste 2 ani)/ Mama ... (vezi toată discuția)
Când trebuie sa ma întorc la locul de munca Monica Alexe Monica Alexe Dacă in Septembrie anul viitor copilul meu face 2 ani când ar trebuie sa revin la servici,in condițiile in care sunt mama singura? (vezi toată discuția)
Schimbare loc de muncă la sfârșitul ccc: cum trebuie să procedez? MoniKa Constantin MoniKa Constantin Buna ziua, sunt o mamica in concediu de crestere al copilului pana la implinirea varstei de 2 ani si doresc sa imi schimb locul de munca atunci cand mi se ... (vezi toată discuția)