Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Renuntare la drepturi paternale
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Renuntare la drepturi paternale

Buna seara !

Cu ceva timp in urma scriam ca doresc sa imi iau fiica mea cu mine in Marea Britanie si ca intampin probleme din cauza ”tatalui” copilului, tata doar in acte.

Dumnealui, acum, doreste sa renunte la drepturile sale asupra copilului.

As dori sa ma informez care e procedura in acest caz..

E de ajuns un act notarial din partea dansului?
Trebuie sa merg sa inregistrez eu vreun act la vreo anume institutie, imediat dupa cedarea drepturilor paternale?

Multumesc mult

O seara buna va doresc
Noroc ca m-am uitat pe ce ati scris.. altfel va ziceam ca il puteti adopta :confused:.
ca sa rezolvati problema ar trebui sa va adresati instantai pt a contesta recunoasterea paternitatii.
acumel ii e tata si nu poate renunta prin declaratia la drepturile parintesti, dar isi poate exprima acordul pt a pleca din tara sau in alte privinte unde e necesar.
gi-jane2, moderator
Cerule mare!

Copilul este o ființă umană, nu este un obiect detinut ... cu acte.
Cum vă puteți închipui ca ar putea fi urmată o procedura care seamană izbitor cu ...cedarea unei mașini ...urmată de inmatriculare pe numele noului dobânditor!?

Daca tatal din acte nu este tatal biologic al copilului, atunci se poate promova:
- fie o actiune in tagada de paternitate
- fie o actiune in contestarea recunoasterii de paternitate
in functie de modul in care a fost stabilita paternitatea (prin intermediul prezumtiei de paternitate, in cazul copilului din casatorie, sau prin recunoastere, in cazul copilului din afara casatoriei).

Între timp m-am uitat și eu pe ce ați mai scris, iar in cazul dvs. actiunea este cea de contestare a recunoasterii care nu corespunde adevarului.
romascanu, moderator