avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Renuntare la drepturi paternale
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Renuntare la drepturi paternale

Buna seara !

Cu ceva timp in urma scriam ca doresc sa imi iau fiica mea cu mine in Marea Britanie si ca intampin probleme din cauza ”tatalui” copilului, tata doar in acte.

Dumnealui, acum, doreste sa renunte la drepturile sale asupra copilului.

As dori sa ma informez care e procedura in acest caz..

E de ajuns un act notarial din partea dansului?
Trebuie sa merg sa inregistrez eu vreun act la vreo anume institutie, imediat dupa cedarea drepturilor paternale?

Multumesc mult


O seara buna va doresc
Noroc ca m-am uitat pe ce ati scris.. altfel va ziceam ca il puteti adopta :confused:.
ca sa rezolvati problema ar trebui sa va adresati instantai pt a contesta recunoasterea paternitatii.
acumel ii e tata si nu poate renunta prin declaratia la drepturile parintesti, dar isi poate exprima acordul pt a pleca din tara sau in alte privinte unde e necesar.
Ultima modificare: Vineri, 26 August 2016
gi-jane2, moderator
Cerule mare!

Copilul este o ființă umană, nu este un obiect detinut ... cu acte.
Cum vă puteți închipui ca ar putea fi urmată o procedura care seamană izbitor cu ...cedarea unei mașini ...urmată de inmatriculare pe numele noului dobânditor!?


Daca tatal din acte nu este tatal biologic al copilului, atunci se poate promova:
- fie o actiune in tagada de paternitate
- fie o actiune in contestarea recunoasterii de paternitate
in functie de modul in care a fost stabilita paternitatea (prin intermediul prezumtiei de paternitate, in cazul copilului din casatorie, sau prin recunoastere, in cazul copilului din afara casatoriei).


Între timp m-am uitat și eu pe ce ați mai scris, iar in cazul dvs. actiunea este cea de contestare a recunoasterii care nu corespunde adevarului.
Ultima modificare: Vineri, 26 August 2016
romascanu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbarea numelui tatălui în certificatul de naștere Oana2319 Oana2319 Bună ziua,am un băiețel de 9 ani,in certificatul de naștere este recunoscut de un bărbat care nu este tatăl lui biologic. Acum cel care îi este tată ... (vezi toată discuția)
Paternitate veronika2008 veronika2008 Buna tuturor. Am si eu o problema. Am conceput un copil in timpul casatoriei cu altcineva. Sunt in 6 luni si tatal biologic ameninta cu revendicarea copilului. ... (vezi toată discuția)
Ajutor- filiatie Ana-Armina Ana-Armina Buna ziua!Am o problema destul de mare.Sora mea a ramas insarcinata,nefind casatorit cu tatal copilului acesta a refuzat sa treaca copil pe numele lui.De ... (vezi toată discuția)