Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cotizare asigurari in doua state UE
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cotizare asigurari in doua state UE

Buna dimineata.As dori sa ma lamuresc cum trebuie sa cotizez la asigurarile de sanatate deoarece acum sotul meu lucreaza in AUSTRIA cu carte de munca de aproape un an,actele pentru a primi alocatia copiilor fiind deja depuse acolo,dar eu inca primesc alocatia pentru cei doi copii in Romania,iar sotul meu este coasigurat la mine.Ar trebui sa renunte sotul meu la calitatea de coasigurat sau e ok dc ramane in continuare asa?Poate sa aiba in continuare medic de familie in Romania?Astept un raspuns.Multumesc
Din moment ce afirmati ca sotul lucreaza si obtine venit pe un contract de munca legal in spatiul UE,nu mai poate sa aiba si statut de coasigurat la sanatate pe asigurarea dvs. Aveti obligatia sa va anunţati angajatorul despre acest aspect !