Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... modificare titlu proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

modificare titlu proprietate

O societate detine o sentinta prin care a devenit proprietare unei suprafete dintr-un titlu de prorprietate.Face cerere la OCPI pt inregistrare si i se da incheiere de respingere ,pe motiv ca terenul detinut in sentinta si corespunzator titlului nu corespunde cu planul parcelar.I se explica ca planul parcelar a fost modificat intre timp din parcela 45/2 s-a transformat in parcela 45/2/1. Societatea a pierdut si termenul de formulare a plangerii impotriva incheierii de respingere.
Intrebare: Care ar fi actiunea care ar trebui promovata pt a putea ulterior ca societatea sa-si intabuleze dreptul?
Ar merge o actiune de modificare a titlului ce facem apoi cu sentinta? Rog sfaturi. MUltumesc

Mai eficienta decit o actiune in modificarea titlului de proprorietate ar parea o actiune in constare avind ca obiect sa se constate ca parcela din sentinta si titlu sa-a transformat ca urmare a pkanului parcelar in parcela nr...Succes
1. Parcela 45/2 nu putea sa se transforme in parcela 45/2/1 ci eventual in parcelele 45/2/1, 45/2/2 ... 45/2/n ;
2. Contestatia la executare cred ca ar fi calea de actiune potrivita. In fond, avem o hotarare judecatoreasca ce trebuie executata, dar cei de la OCPI spun ca nu stiu cum sa o faca .... ca s-au modificat parcelele .... ca etc. Nu-i nimic, facem contestatie, facem expertiza si o executam. O alta actiune ... hmmm ... mi se pare absurda. Am autoritate de lucru judecat si trebuie doar sa cer concursul instantei pentru executarea hotararii, nu sa ma judec din nou.
3. Parerea mea.