Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA 5% sau 20% pentru cumparare imobil vechi?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA 5% sau 20% pentru cumparare imobil vechi?

Buna seara! Am achizitionat in 2011 un apartament nou (deci cu tva de 5%). Imi spuneti, va rog, daca eu vreau sa cumpar acum un apartament vechi de la o persoana fizica, ce tva platesc: 5 sau 20%?

Va multumesc.
TVA este platit de vanzator iar daca acesta este persoana fizica si nu mai facut tranzactii care sa depaseasca 220.000 lei in 2016, nu platiti TVA.

Dvs., cumparator, doar negociati pretul iar el, vanzator, plateste statului TVA corespunzator statutului sau: 5% sau 20%.