Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... OBLIGATIVITATEA TAIERII COPACILOR DE CATRE PRIMARII
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

OBLIGATIVITATEA TAIERII COPACILOR DE CATRE PRIMARII

SALUTARE!

Care este actul normativ si articolul care reglementeaza obligativitatea primariilor de a taia copacii crescuti excesiv sau care prezinta pericol de cadere?

Stiu ca se spune ca ar fi de datoria asociatiilor de proprietari sa solicite aviz de la primarie pentru taiere. Dar totusi, daca nu solicita, ce se intampla?

Am o speta de raspundere civila care are ca obiect repararea prejudiciului cauzat de caderea unui copac pe o masina.

Mii de multumiri !
Legea nr. 24 din 15 ianuarie 2007 (**republicată**)(*actualizată*) privind reglementarea şi administrarea spaţiilor verzi din intravilanul localităţilor*) - Articolul 12
(1) Întreţinerea spaţiilor verzi se asigură de către proprietarii şi administratorii acestora.
(2) Proprietarii şi administratorii de spaţii verzi cu arbori şi arbuşti sunt obligaţi să realizeze măsurile de întreţinere a acestora.
(3) Proprietarii şi administratorii de spaţii verzi sunt obligaţi să asigure măsurile privind siguranţa persoanelor care pot fi afectate de ruperile şi desprinderile arborilor şi elementelor acestora, ca urmare a gradului de îmbătrânire avansat sau a stării fitosanitare precare.

Impreuna cu HCL care reglemeteaza administratorul domeniului public si activitatea acestuia, dupa caz.