Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... stabilire gradatie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

stabilire gradatie

Buna ziua ,
Am ceva nelamuriri privind aplicarea OUG 20/ 08.06.2016 ;
Avand in vedere ca incadrarea personalului sanitar se face conform noii grile din Anexa 1 dupa gradatie, va rog sa- mi spuneti daca la stabilirea gradatiei se ia in calcul vechimea in munca sau vechimea in functie?
Am cazul in care salariatii au mai lucrat si in alte domenii de activitate , nu numai cel sanitar, in plus sunt persoane care au dea lungul timpului functii diferite pe domeniul sanitar .

1.Conf Lg 284/2010 art 1 alin 3- se face referire la vechimea in munca pentru stabilirea gradatiei
2. Conf OUG 20/2016 - art 1. alin 1"

1. Dupa articolul 3 se introduc sase noi articole, articolele 3^1 - 3^6, cu urmatorul cuprins:
"Art. 3^1. - (1) Prin exceptie de la prevederile art. 1 alin. (1), incepand cu luna august 2016, personalul platit din fonduri publice care beneficiaza de un cuantum al salariilor de baza/indemnizatiilor de incadrare mai mic decat cel stabilit la nivel maxim pentru fiecare functie, grad/treapta, gradatie, vechime in functie sau in specialitate, dupa caz, va fi salarizat la nivelul maxim al salariului de baza/indemnizatiei de incadrare din cadrul institutiei sau autoritatii publice respective, daca isi desfasoara activitatea in aceleasi conditii"

Deci pana la urma...... care este modul de lucru corect ?

Va multumesc anticipat
nebunica, utilizator
Pt stabilirea gradatiei(fostul spor de vechime) se va lua in considerare vechimea integrala in munca si nu vechimea in specialitate sau vechimea in functie dupa caz.

Vechimea in specialitate /in functie se utilizeaza drept criteriu pt angajarea si promovarea în
functii, grade si trepte profesionale a personalului contractual .

ContSters400311, utilizator