avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1615 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... este obligatorie si o Decizie interna ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

este obligatorie si o Decizie interna ?

Buna ziua !

Colega de birou mi-a spus ca se face doar Act aditional
in cazul in care un salariat trecere la o alta gradaţia de vechime,
pentru ca este un drept firesc, izvorat din lege.

Insa, un alt coleg spune ca trebuie si Decizie interna.

Tot colega de birou mai spune ca:
- Contractul individual de munca poate fi modificat numai prin acordul partilor.
Prin exceptie, angajatorul poate sa modifice contractul individual de munca fara acordul salariatului numai in anumite cazuri si conditii prevazute in Codul Muncii.
- orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (3) in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract,
conform alin. (5), art. 17 din Codul Muncii.
De aceea, se face numai Act aditional, nu Decizie ....
pentru ca nici o Decizie ( care este doar a angajatorului ) nu poate modifica un CIM...

Va rog mult de tot sa imi spuneti:
- este obligatorie si o Decizie interna
la trecerea la gradaţia de vechime ?
Ultima modificare: Marți, 30 August 2016
oanaportar, utilizator
Cel mai recent răspuns: oanaportar , utilizator 08:34, 31 August 2016
Daca se incheie act aditional, nu mai este necesara si emiterea unei decizii, cu toate ca trecerea la o noua gradatie este un drept al salariatului izvorat din lege si nu necesita acordul angajatorului.

In speta, ar trebui emisa doar decizie.
oanaportar a scris:

Buna ziua !

Colega de birou mi-a spus ca se face doar Act aditional
in cazul in care un salariat trecere la o alta gradaţia de vechime,
pentru ca este un drept firesc, izvorat din lege.

Insa, un alt coleg spune ca trebuie si Decizie interna.


Va rog mult de tot sa imi spuneti:
- este obligatorie si o Decizie interna
la trecerea la gradaţia de vechime ?


Cf. art 17(5) Codul Muncii:
(5) Orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (3) in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, intr-un termen de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege.

Cf. art 11(4)din Legea 284/2010:
4) Gradaţia corespunzătoare tranşei de vechime în muncă se plăteşte cu începere de la data de întâi a lunii următoare celei în care s-a împlinit vechimea în muncă, prevăzută la tranşa respectivă, prin acordarea claselor de salarizare prevăzute la alin. (3).

In cazul trecerii la o gradatie corespunzatoare transei de vechime(sector bugetar) este vorba despre modificarea unei clauze contractuale,respectiv "salarizare"in timpul executarii contractului de munca ,dar pt care nu se impune incheirerea unui act aditional,gasindu-ne in situatia unei exceptii,modificarea ete prevazuta prin art 11(4)din LEGEA 284/2010
Asadar, se emite doar o decizie !
Va multumesc foarte mult pentru raspuns !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decizie?sau act aditional?sau amandoua? deni15 deni15 cand un salariat trece la o alta transa de vechime, ii faci decizie ?sau act aditional? fiind o modificare la contract mai exact se modifica ... (vezi toată discuția)
Act aditional IonD IonD Buna ziua, am nevoie de ajutor privind modul in care se aplica Legea 284/2010 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri pubilce, ... (vezi toată discuția)
Avansare in gradatie pentru functiile de conducere din institutiile publice! ioanagrigore ioanagrigore Salariul functiilor de conducere din sistemul public cuprinde cele 9 clase de salarizare la nivel maxim conform Legii 284 din 2010. Sa inteleg ca un sef de ... (vezi toată discuția)