Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... alocatie monoparentala
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

alocatie monoparentala

buna ziua, mai revin cu o intrebare am o fetita de 5 ani si 11 luni as vrea sa stiu daca legal pot beneficia de alocatie minoparentala. fetita mea nu are tata in certificatul de nastere nu a fost recunoscuta. iar eu sunt casatorita dar fata nu este trecuta pe numele persoaneai respective. si bineinteles eu nu lucrez lucreaza doar sotul pot beneficia??? multumesc frumos
Potrivit Legii 277/2010 , familia formata din persoana singura si copiii aflati in intretinerea acesteia beneficiaza de alocatia pentru sustinerea familiei (alocatie monoparentala).

In sensul art.3 din Legea 277/2010, prin persoană singură, în sensul art. 2 alin. (2), se înţelege persoana care se află în una dintre următoarele situaţii:
a) este necăsătorită;
b) este văduvă;
c) este divorţată;
d) are soţul/soţia declarat/declarată dispărut/dispărută prin hotărâre judecătorească;
e) are soţul/soţia arestat/arestată preventiv pe o perioadă mai mare de 30 de zile sau execută o pedeapsă privativă de libertate şi nu participă la întreţinerea copiilor;
f) nu a împlinit vârsta de 18 ani şi se află în una dintre situaţiile prevăzute la lit. a)-e);
g) a fost numită tutore sau i s-au încredinţat ori i s-au dat în plasament unul sau mai mulţi copii şi se află în una dintre situaţiile prevăzute la lit. a)-c).

Pentru a sti exact daca beneficiati sau nu intrebati la Primăria comunei, oraşului, municipiului sau, după caz, a sectorului municipiului Bucureşti în a cărei rază teritorială aveti domiciliul sau reşedinţa.