Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil care este nascut in ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil care este nascut in strainatate

Buna ziua,

Am si eu o intrebare.As dorii sa nasc in strainatate si as dori sa stiu daca as putea beneficia de indemnizatie de crestere copil in Romania avand in vedere ca eu am lucrat in Romania din anul 2014 pana in Aprilie 2016...?

In cat timp pot depune actele pentru indemnizatie crestere copil?
@ Anabela Anai
[
Pentru a beneficia de indemnizatie , va trebui sa respectati si prevederile de mai jos :

OUG 111/2010
art.12
(1) Drepturile prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă se acordă în situaţia în care solicitantul îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
a) este cetăţean român, cetăţean străin sau apatrid;
b) are, conform legii, domiciliul sau reşedinţa pe teritoriul României;
c) locuieşte în România împreună cu copilul/copiii pentru care solicită drepturile şi se ocupă de creşterea şi îngrijirea acestuia/acestora.
....
Cum ati rezolvat cu indemnizatia? Ati ramas in Anglia?
Buna seara. Va rog frumos sa mă ajutați cu un răspuns. Sunt in aceeași situația cu doamna de mai sus. Daca am 10 luni lucrate și 2 luni de medical, consecutive..iar nașterea s.a produs în ultimă lună de medical in străinătate( mergând în străinătate doar pentru naștere)...pot beneficia de CCC? Mulțumesc frumos