avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... recuperatori pentru orange
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

recuperatori pentru orange

Am primit o somatie de plata de la creditexpress pentru recuperarea unei datorii catre orange.suma era de 161 ron.acum e de 161 ron +taxa reziliere contract.Firma asta este legala?are dreptul sa adauge dobanzi la sume?ce este cu taxa de reziliere contract?
Cel mai recent răspuns: DAN POPESCU , Avocat 13:53, 31 August 2016
Buna ziua,
Sunt recuperatori.
Mai ales daca de la momentul cand ati ramas datori au trecut peste 3 ani, sunt recuperatori si nu au niciun drept.
Contactai un avocat daca nu va descurcati.
au trecut doar 2 luni.recuperatorii astia sint legal?pot sa ceara ei bani?eu nu am contract cu ei.iar taxa de reziliere?
Ultima modificare: Miercuri, 31 August 2016
vomirco, utilizator
Platiti cei 161 lei datoria.
Restul ... NU
Daca va cer taxa de reziliere va sfatuiesc sa invocati articolul 84 din Legea nr. 296/2004 privind Codul consumului republicata.
Ultima modificare: Miercuri, 31 August 2016
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
restul,nu?sub ce acoperire legala?
Orange a cesionat creanta la o firma de recuperari creante,ptr.dobanzi+taxa reziliere trebuie sa vedeti ce scrie in contract,daca a cesionat creanta trebuia sa va notifice in prealabil, caz contrar cesiunea nu va este opozabila,contacati un avocat ptr.formulare contestatie la executare,oricum, executarea silita se va putea face numai prin intermediul unui executor judecatoresc si nu prin firma recuperari creante.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nelamurire cu privire la o firma de recuperare ciupituvalentin11 ciupituvalentin11 Buna ziua,in urma cu 4 ani am incheiat un contract de colaborare cu o firma de telefonie,sa zicem(orange),nemaiavand posibilitati financiare am incetat sa mai ... (vezi toată discuția)
Cesiune creanta vasral vasral In data de 26.10.2011,BCR a cesionat creanta unei firme de recuperari creante, fara a mi se notifica faptul ca debitul a fost declarat exigibil. Intrebarea ... (vezi toată discuția)
Datorie telefonie mobila preluata de societate recuperari creante cimpan irina cimpan irina Buna ziua, Am avut un contract la Orange Romania, iar din probleme financiare din luna aprilie nu am mai reusit sa-mi achit facturile. Am primit de la ... (vezi toată discuția)