Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... codul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

codul muncii

As dori sa scriu in contractul individual de munca cateva clauze (obligatii) pe care sa le cunoasca salariatul.Avand in vedere fluctuatia as vrea sa scriu ca salariatul care nu respecta durata contractului individual de munca sa suporte c/val transport, analize medicale, cazare, masa.Unde as putea sa le introduc in cim si in regulament?
Multumesc.
Ce presupune/jnseamna " nerespectare durata c.i.m."?
adica perioada determinata 01.05-01.10.2016,sa nu plece s-au sa-si ceara incetarea cim.
Multumesc
Asa ceva nu puteti stabili - sa nu plece inainte de expiratea duratei c.i.m. - nici in c.i.m. si nici in reg.intern , datorita prevederilor art.3 alin.3 C.mun. referitor la libertatea muncii.

Insa consider ca angajarea raspunderii patrimoniale se poate face.
De principiu, puteti trece in c.i.m. orice clauza care nu incalca preved.art.3(1-3) din Codul Muncii."Orice contract de munca incheiat cu nerespectarea dispozitiilor alin.(1)-(3)este nul de drept"[Art.3(4)Codul Muncii],precum si alte dispoztii legale care sunt sanctionate cu nulitatea.