Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Regim timp de munca portari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Regim timp de munca portari

Au portarii o reglementare a timpului de munca diferita fata de ceilalti angajati? Daca da, care este aceea?

say
Pentru salariaţii angajaţi cu normă întreagă durata normală a timpului de muncă este de 8 ore pe zi şi de 40 de ore pe săptămână.

Repartizarea timpului de muncă în cadrul săptămânii este, de regulă, uniformă, de 8 ore pe zi timp de 5 zile, cu două zile de repaus.

Durata zilnică a timpului de muncă de 12 ore va fi urmată de o perioadă de repaus de 24 de ore.