Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Parcare subterana la bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Parcare subterana la bloc

Buna ziua,de curand am achizitionat un apartament nou,intr-un ansamblu rezidential,iar contra cost am avut posibilitatea cumpararii si a unui loc de parcare in subteranul blocului,acesta avand separat fata de apartament,cadastru si fiind inscris in cartea funciara,putand fi oricand vandut,separat de locuinta,Intrebarea mea este,daca in conditiile actuale,fiind proprietarul acestui loc,il pot inchide lateral si totodata sa-i montez o usa de garaj basculanta,pentru a fi mai in siguranta masina si a-mi rezerva intimitatea?!!Va multumesc!
De fapt dv. vreti sa construiti garajul, ca sa o zicem pe-a dreapta.
Va trebuie autorizatie de constructie.
Este vorba doar de inchiderea spatiului existent.Daca doream sa "construisec garajul,ca sa o zicem pe-a dreapta",ma exprimam ca atare.
Situatia este complicata in sensul ca dv intentionati in subsolul imobilului=parte comuna, sa executati o compartimentare zidita cu usa basculanta de acces
Ar fi nevoie de acordul asociatiei pentru interventie la partea comuna,de proiect tehnic,
autorizatie de constructie si certificat de urbanism