Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Despagubiri autostrada
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Despagubiri autostrada

Cat de legal este faptul Ca mai bine de 2 ani de la publicarea in Monitorul Oficial a celor expropriati si a sumelor cuvenite ,cei in cauza nu au intrat in posesia acelor bani desi lucrarile la autostrada(SEBES-TURDA) sunt in plina desfasurare!Exista un termen legal de acordare al acestor sume?
Buna ziua,
Va sfatuiesc sa formulati o notificare institutiilor care trebuie sa faca platile (probabil Ministerul Finantelor).
Daca in decurs de 30 de zile nu se face plata puteti sa va adresati instantelor in contencios administrativ.
Va multumescPentru raspuns.Din cate stiu eu sumele au fost virate catre CNADR din 2014(cand s-a publicat in Monitorul Oficial ,persoanele expropriate si sumele aferente) care la randul lor au virat banii catre CEC,unde sunt blocati.O actiune in instanta banuiesc ca presupune destul de mult timp si cheltuieli.In situatia mea sunt peste 4000 de persoane expropriate pentru tronsonul de autostrada SEBES-TURDA.Va multumesc incaodata pentru atentie.