Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sunt legatar universal, mai impart mostenirea cu rude?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sunt legatar universal, mai impart mostenirea cu rude?

Buna ziua,

Va rog tare mult daca puteti sa ma lamuriti in legatura cu un testament in care sunt trecuta drept legatar universal.

Defunctul nu are descendenti, nici ascendenti, nici sotie, ci doar doua nepoate din partea fratelui sau decedat in urma cu mai mult timp. Care este procedura pentru a putea intra in posesia certificatului de mostenitor? Mentionez ca are o luna de cand a decedat.

Si ce e cel mai important: In cazul existentei acestui testament in care imi revin toate bunurile defunctului, nepoatele mai au vreun drept sau pot cere parte din mostenire, pot ataca testamentul? Defunctul si-a dorit foarte mult ca nepoatele din partea fratelui sa nu mosteneasca absolut nimic, motiv pentru care m-a trecut pe mine in testament.

Va multumesc anticipat!
Mergeti la notar, acceptati mostenirea, vi se elibereaza certificatul de mostenitor si ulterior intrati in stapanirea de fapt a mostenirii. Nepoatele, ca descendenti de colateral privilegiat, nu au drept a mostenire in acest caz, nefiind mostenitori rezervatari.