Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reclamatie facuta de o colega
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reclamatie facuta de o colega

Reclamatie facuta de o colega****

Buna,
Astazi am avut o intrevedere cu managerul de la HR si cu una dintre Junior HR. In aceasta sedinta mi s-a adus la cunostinta ca in departamentul din care fac parte ar exista un conflict ce porneste de la mine si ca se soldeaza cu demisii.Nu mi-au spus exact de la cine vin aceste reclamatii sau rapoarte(daca exista). Stiu ca o colega din departamentul meu (de 6 persoane) si-a dat demisia,sau intentiona sa isi dea demisia si ma gandesc ca in acea discutie cu superiorul direct si cu ele,a mentionat ca isi da demisia din cauza mea.Motivele nu prea as putea sa le spun,am avut un conflict acum 3 luni cand ea fiind mai noua in departament am incercat sa o ii dau cateva sfaturi de gestionare a timpului de munca,sa nu ajunga in situatia in care sa paseze munca unui alt coleg si ea a venit cu replica "te-a lasat pe tine cineva sefa"?.La momentul respectiv am incercat sa imi explic intentiile insa ea s-a simtit foarte ofensata,iar cand sefa a venit din concediu i-a cerut o sedinta in care s-a victimizat si i-a spus ca nu poate lucra in aceste conditii si mai bine nu vine la munca.
Am inteles ca nu e este locul meu sa dau sfaturi(doar sefa absenta poate face asta) si m-am retras.Iar de atunci sa spun ca ar exista o oarece tensiune intre noi deoarece nu are respect pentru nimeni si nimic,cand dispare managementul din peisaj "paruieste" pe toata lumea si toti,profita de cei mai slabi de inger si chiar cu cei cu care vorbeste la telefon si sunt mai in varsta decat ea (ea are 22 si interlocutorii peste 35) are un limbaj dezastruos (nu sunt aici sa dau explicatii ; nu esti tu in masura sa ma intrebi x , ai facut aia sau nu? , crezi ca faci numai cum vrei tu?).Relatia ar trebui sa fie una de colaborare intre colegi si clienti.
Revenind la intalnirea de astazi,managera HR imi cere sa scriu de mana o Nota Explicativa in care sa spun de ce ne-am intalnit,sa povestesc conflictul si punctul meu de vedere,sa fiu atenta ca daca vreau sa incriminez imi trebuie dovezi etc.
Gandindu-ma mai bine,nu vreau sa scriu aceasta nota explicativa fara ca eu sa am prezentate dovezile impotriva mea.Si bineinteles nu am dovezi impotriva ei pentru ca nu am inregistrat-o si nici nu credeam vreodata ca voi avea nevoie.
Cum as putea aborda aceasta situatie? Sunt indreptatita sa stiu cine este/sunt cei care au ceva importiva mea? Pot refuza sa scriu aceasta nota fara sa imi fie prezentate dovezi?
Va multumesc frumos!
MonaFlu, utilizator
Este greu de oferit solutii in astfel de cazuri, cred ca cel mai potrivit era ca managerul de resurse umane in calitatea ce o are sa fi chemat la o intalnire de mediere toate partile implicate! Starile conflictuale dintre angajati,dintre acestia si conducere,nu fac decat sa scada randamentul unui angajat ..
Daca totusi vi s-a cerut sa dati o nota explicativa,trebuia sa vi se precizeze exact care este motivul ,ce anume abatere ati comis si ce prevedere din Regulamentul Intern ati incalcat !
Este bine sa studiati RI sa cunoasteti ce este reglementat acolo pt astfel de situatii si mai apoi sa "conta atacati "sa dati acea nota explicativa
Multumesc foarte mult pentru raspuns si indicii.
Mai am o intrebare daca imi puteti raspunde: cei de la hr sunt obligati sa imi spuna cine sunt peroanele implicate si sa imi prezinte(daca exista) dovezile,fara invoce vreo clauza de confidentialitate?Ma gandesc ca m-as lupta cu morile de vant daca nu cunosc datele problemei in totalitate si se merge pe vorbe sau rele intentii din umbra.Mai precizez ca directoarea HR cu care am avut discutia mentionata mi-a spus ca daca se mai aude despre asa ceva vor fi sanctiuni dure la adresa mea. Nu stiu ce ar fi putut sa spuna cu asta,nu consider ca are un caz sau mai mult,dovezi,se sprijina pe atitudinea neloiala pe care a luat-o colega mea de birou si probabil ca a degenerat intr-o fantezie de ma duce eu in jos ...nu stiu ce sa zic,ma simt intr-un fel hartuita ca s-a ajuns aici de la un conflict minor petrecut acum cateva luni.Colega mea are cel mai probabil un orgoliu pe care nu stie sa il gestioneze si rabufneste ca nu poate sa ma faca atenta si submisiva la dorintele ei absurde de superioritate
ContSters400311, utilizator
Reguli referitoare la procedura disciplinara exacta din unitatea dvs nu le cunosc,dar le regasiti in R Intern al unitatii .
Eu pot sa spun doar ca de obicei ,daca este vorba despre un conflict intre angajati sunt chemate sa dea note explicative toate partile implicate adica cel ce a reclamat si cel ce a facut obiectul reclamatiei.
Aveti in vedere si prevederea art251(4)CM:
Art 251(4)Codul Muncii
4) In cursul cercetarii disciplinare prealabile salariatul are dreptul sa formuleze si sa sustina toate apararile in favoarea sa si sa ofere persoanei imputernicite sa realizeze cercetarea toate probele si motivatiile pe care le considera necesare, precum si dreptul sa fie asistat, la cererea sa, de catre un avocat sau de catre un reprezentant al sindicatului al carui membru este.
Am inteles si va multumesc foarte mult!
Apreciez!
Succes!
Bună dimineața am și eu o întrebare în data de 21/02/2020 sa făcut o reclamație împotriva mea la locul de muncă și sa vă spun de ce cum sa întâmplat și de ce toată echipa cu care am lucrat s-au pus împotriva mea acum văzând controlul de calitate ce se întâmplă a început sa tipe la mine si la o una dintre colege să tăcem din gură și să continuăm munca team leaderul de linie nu era acolo s-a după traducătorul de la locul de muncă pentru nu a înțeles ce se întâmplă bun a venit translatorul team leaderul și qc și s-aproiat lângă noi și si fiecare în parte și ia spus partea lor de vină învinovățiundă-mă tot pe mine a început prima colegă sa își spună părerea si a început uite a zis cutare unele lucruri ca manegera ia atras atenția ca ea nu lucrează bine și nu își face treaba ca din cauza lor eu nu i se da de muncă, a doua colega a început să zică ca am dat dracu una dintre colege și ca nu este frumos sa vorbesc asa și ca să îmi vad de treaba mea și eu acuzând-o cum ca i-am dat servici acum a venit și rândul meu sa îmi spun părerea am strigat la una dintre colege și i-am spus în felul următor:te rog frumos pune si tu pe linie toate caserole, pentru că dacă o sa te vadă colega că tu o sa pui tot pe linie o sa facă și ea la fel ca tine că eu una m-am săturat să mi se atragă atenția ca nu fac treaba ca nu muncesc și ea a zis lasă-dracu de punneti că nu îți va zice nimeni nimic stai liniștită fiind vina uneia dintre colege că nu vrea să îi pună pe linie acum traducătorul a luat ea măsuri eu acum vreau să mă duc să vorbesc cu manegera însă ele s-au opus în fața mea și ea zis translatorul stai liniștită aici că mă duc eu după manager nu tu tu contiunăți ce ai de făcut translatorul ca și cum mi-ar fii zis dar nu a menționat nimic în fața mea întâi eu iau măsuri si după managerul adica translatorul are mult mai multă putere trece peste cuvântul managerului acum ducând-se amândouă după manager translatorul cu qc a venit cu managera, team leader și am spus ce s-a întâmplat următoarele enunțuri de mai sus:Acum managera mi-a oprit munca mi-a ca ma va trimite acasă și ca mâine sa revin acum translatorul a început sa enunte ca eu sunt nebună paranoică ceea nu este legal sa se vorbească despre un angajat, pentru că rolul ei era să traducă nu să mă caracterizeze cum sunt eu :asta este opinia ei și comportamentul meu lasă de dorit că eu când vorbesc, s-au discut cu una dintre persoane vorbesc pe un ton răstit și asta consideră ea că îmi va afecta locul de muncă cine vorbea ea care pe toți ii jignește ne face țigani ea ne dă dracu, pe toți a făcut pe o colegă fiind gravidă că este o curvă și că a despărțit familia bietului băiat fata fiind poleneză și el scoțian că managera acceptă toti pușcăriașii drogații până și de managera vorbește că este grasă nu cred că o să îi cadă bine managerei ce va auzii :și multe altele, fata își spune părerea ce avem noi cu ea, și pe a doua manageră o face babă cum că ar fii prea bătrână pentru fabrica asta dânsele neștiind ce părerea are ea adică translatorul) "despre ele dar cum ea este translator și qc are dreptul pentru că ea se laudă cu chestia ca ei nu ii va face nineni nimic si ea are voie să vorbească ce vrea și să își spună opinia despre toți ca ei nu va face nimeni nimic și când va auzii managera ce a spus o va aprecia din toatele punctele de vedere