Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... raspundere civila delictuala???
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

raspundere civila delictuala???

Speta:
-masina mea pe trotuar e lovita intr-o noapte de un taximetrist si facuta praf;
-taximetrist in timpul serviciului;
-masina are alt proprietar persoan fizica;
-asigurarea taximetristului acopera doar o treime din devizul de reparatie a masinii;
-pentru restul de bani eu pot chema in juecata: -taximetristul pe 998-999 / compania de taxi pe 1000 alin 3 / proprietarul masinii pe 1000 alin 1?
-pot sa ii chem pe toti sa raspunda in solidar?
cred ca bine ar fi sa chemati in judecata atat taximetristul (prepusul), societatea (comitent) dar si societatea asiguratoare.
pai daca societatea de asigurare a acoperit deja partea sa din prejudiciu? din calculele ei suma pe care tb sa o dea pentru destrugere 100% este mai mica decat valoarea reparatiilor.
nu poate spune ca si a indeplinit deja obligatiile de despagubire?
vedeti, acesta este motivul pentru care atunci cand cereti o opinie trebuie sa dati toate informatiile si, cel mai bine, sa prezentati doasrul, pentru obiectivitate maxima. Este posibil ca in aceste conditii sa chemati numai societatea si taximetristul.
cred ca am scris "asigurarea taximetristului acopera doar o treime din valoarea devizului de reparatie"
dupa noile reglementari societatiile de asigurare nu ofer a despagubiri mai mari de 70%daca masina e mai veche de 10 ani deci in speta de fata asiguratorul si-a indeplinit obligatia dar pentru restul prejudiciului va raspude taximetristul si veti chema in garantie si firma sau persoana la care desfasura activitatea