avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... variante de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

variante de pensionare

Va supun atentiei urmatorul caz:
Socrul meu implineste 60 de ani in luna martie 2010, cand doreste sa iasa la pensie din cauza serviciului mult prea solicitant pentru varsta si starea lui de sanatate.
In acel moment va avea 40 de ani lucrati, din care 7 ani in grupa a II-a.
Care din urmatoarele variante este mai favorabila financiar pentru socrul meu, (in care caz penalizarea este mai mica?) :

1) Concediu medical in lunile februarie-martie, apoi pensionare,
2) Pensie de boala sau invaliditate in lunile februarie-martie, apoi pensionare,
3) Sau pensionare direct din campul muncii.

Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 22:11, 26 August 2009
Da, doamna, ambele variante reprezinta certitudini pentru stagiul de cotizare si veniturile socrului dvs.
Si pensia de invaliditate este o certitudine, desigur, dar stagiul potential este un factor care poate aduce surprize neplacute.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce demersuri sunt necesare pentru a obtine o reducere a varstei de pensionare datorita unei invaliditati gradul ii din 2007 ? Vasile Rascanu Vasile Rascanu Am fost pensionat in 2007 gradul II invaliditate . Varsta standard de pensionare : 65 de ani conform deciziei privind acordarea pensiei de invaliditate. Am ... (vezi toată discuția)
Calcul pensie Corina Chilom Corina Chilom buna ziua! as vrea si eu, daca are cineva, modul de calcul al pensiei. pentru pensia anticipata si pentru cea pe caz de boala. mi-a zis cineva ca pensia ... (vezi toată discuția)
Pensia de boala marcelinio marcelinio Spuneti-mi va rog daca in momentul depunerii dosarului de pensionare( de boala) conteaza daca sunt in campul muncii sau nu.In ce constau diferentele si ... (vezi toată discuția)