Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... variante de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

variante de pensionare

Va supun atentiei urmatorul caz:
Socrul meu implineste 60 de ani in luna martie 2010, cand doreste sa iasa la pensie din cauza serviciului mult prea solicitant pentru varsta si starea lui de sanatate.
In acel moment va avea 40 de ani lucrati, din care 7 ani in grupa a II-a.
Care din urmatoarele variante este mai favorabila financiar pentru socrul meu, (in care caz penalizarea este mai mica?) :

1) Concediu medical in lunile februarie-martie, apoi pensionare,
2) Pensie de boala sau invaliditate in lunile februarie-martie, apoi pensionare,
3) Sau pensionare direct din campul muncii.

Multumesc anticipat.
Da, doamna, ambele variante reprezinta certitudini pentru stagiul de cotizare si veniturile socrului dvs.
Si pensia de invaliditate este o certitudine, desigur, dar stagiul potential este un factor care poate aduce surprize neplacute.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea