Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Verificari in perioada de garantie.
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Verificari in perioada de garantie.

Buna ziua,

Verificarile in perioada de garantie se pot face si la alt service agreat de producatorul autoturismului decat cel asociat dealer-ului de la care am cumparat autoturismul?

Va multumesc.

Adrian Simo
La orice service autorizat RAR.
Trebuie sa fie service de pe teritoriul Romaniei?
Ideea este ca garantia este acordata de dealer si nu de producator.
Ati primit o carte de service odata cu vanzarea masinii, acolo ar trebui sa regasiti conditiile de acordare a garantie.
Daca nu exista o lista de service-uri agreate sau conditii de pierdere a garantiei in cazul efecturarii reviziilor periodice in alte service-ri decat cele din lista parerea mea este ca s-ar putea face verificarile si in alta tara UE dar intr-un service agreat de producator.
Informatia cea mai pertinenta o puteti afla de la dealer, sa nu aveti surpriza sa pierdeti garantia!