Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... problema firma
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

problema firma

In anul 2005 am infintat o firma dar nu a avut activitate hotarandu-ne sa o inchidem temporar din 2007 pana in 2010.Din 2010 din cauza contabilei dansa nu a mai depus nici o declaratie urmand in 2012 ne-a inchis firma din oficiu.In 2015 august am redeschis firma depunand toate declaratiile la zi primind certificatul de la camera de comert fara RO afland dupa o luna nu suntem activati la finante.Depunand in luna septembrie reactivarea la finante si de abia in luna martie am fost activati iar in 18 mai am aflat ca eram inainte platitori de tva.Din 18 mai2016 pana pe 3 iulie 2016 trebuie sa platim 20% din vanzari. din 3 iulie 2016 ne-au certificat cu RO.Cand am redeschis firma certificatul trebuia sa fie cu RO sau fara RO.Cine trebuia sa ne instinteze?

VA MULTUMIM!!!!!
Dupa ce ati obtinut documentele de la ONRC trebuia sa va inregistrati in scopuri de TVA. Dvs., contabila sau cine a deschis firma trebuia sa se intereseze de aceste aspecte.
1.Dacă vă încadraţi în plafonul admis al cifrei de afaceri, puteţi cere renunţarea la calitatea de plătitor TVA, cu achitarea prealabilă a TVA-ului dedus aferent stocului de marfă
2.Nu aveţi de plătit 20% din vânzări, ci 20% dintre diferenţa TVA colectată (TVA aferent vânzărilor) şi TVA deductibil(TVA aferent mărfii + produselor , serviciilor necesare desfăşurării activităţii firmei)