Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sunt un Bolnav de insuficienta renala cronica(fac ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sunt un Bolnav de insuficienta renala cronica(fac dializa)din armata

Buna ziua, sunt un bolnav cronic, boala aparuta in timpul stagiului militar, in luna a 10 documentele care dovedesc acest lucru , problema este in felul urmator vreu sa dau in judecata ministerul aparari nationale dar nu stiu daca se poate face acest lucru acum sunt an de zile (10 ani) de atunci ,eu nu am putut da armata in judecata atunci starea mea de sanatate erea foarte grava am stat in spital 1 ani de zile . am avut 3 come si apoi o semi paralizie pe picior stang , iar capacitatea mea fizica si mentala erea subreda atunci ma gandeam decat la viata acuma ma gandesc ca trebuie sa rezist sa pot face un transplant sa nu fiu un mediocru in lumea asta . Se mai poate da in judecata acum pentru traumele suferite fac dializa de 3 ori pe saptamana , fac naveta 100km poate si mai bine de 3 ori pe saptamana , iar faptul ca sunt decazut psihic acuma ma face sa ma intreb daca pot da in judecata armata daca imi pot permite si eu sa fac un transplant sa imi iau o casa sa duc o viata normala sa pot fi un cetatean integru si moral asa cum am fost , e o poveste lunga de spus si stiu sigur ca sau facut abuzuri mari la chemarea mea in armata , este o discutie de ansamblu povestea nu o pot spune in 3 randuri dar vreu sa stiu daca exista cineva care ma poate ajuta aici ?
Sau indruma , ma iertati daca am gresit cu ceva dar ma simt asa de disperat si singur . un om al nimanui
O zi buna va doresc multa sanatate Doamne ajuta
Puteti preciza in ce conditii s-a instalat insuficienta renala cronica ? Exista o cauza legata de producerea unui anume eveniment/ accident de munca si/ sau boala profesionala ?
Ati putea solicita un ajutor din partea MApN, in scris, cu nr. de inregistrare/ data. In solicitare mentionati date legate de conditiile instalarii bolii respective.
Mapn. imi da o suma de bani o pensie de 300!~ de lei care se regaseste in puntajul de pensie am niste puncte la pensie ,dar nu imi ajung bani cu totul sunt 643 + un ajutor insotitor de 698 de lei , nu am facut nici o solicitare in scris sau daca sa facut .. nu stiu de ea mama mea a depus un act la Mapn pe care nu il am in copie acum 10 ani , am un anumit numar de puncte de la ei si din spitalul militar am documente care atesta aceasta boala si fapul in sine boala aparauta in timpul si efectuari stagiului militar din spitalul militar de la bucuresti , dar eu sufar o trauma cu bani astea nu pot sa imi fac nici analizele de transplant . sunt cel putin 1000 de eli acuma trebuia sa fac un tomograf pentru ca asa au cerut cei de la transplant
ma costa 700 de lei o multime de bani . imi trebuia urgent . si lista poate continua , sa numai spun traoma prin care imi duc viata faptul ca sau inchis multe portite si faptul ca sunt un om singur ,
Totul sa intamplat dupa o alarma de incendiu care sa dat in unitate de la 9 pana la ora 13 din cate imi aduc aminte .. nu vreua sa insinuiez nimic , dar sunt multi ani cert este ca dupa o alarma de incendiu
Din mesajul dvs. inteleg ca este vorba de instalarea unei boli in timpul efectuarii serviciului militar, nu ca urmare a producerii unui accident de munca sau o boala profesionala. Daca era vorba de AM si/ sau BP trebuie sa detineti un PV de cercetare si un formular FIAM de inregistrare AM.
Primiti totusi punctaj in pensie de la MApN. Nu cred sa fie considerat ajutor periodic. Cred ca este bine sa faceti o cerere scrisa la MApN (o puteti trimite prin posta cu confirmare de primire) in care mentionati ceea ce doriti sa faceti si sa solicitati sprijin material. Nu stiu ce finalitate va avea cererea dvs.
Buna ziua , da eu am fost chemat in armata la termen ca soldat , si aici sunt multe de spus o intreaga conspiratie in fine trecem peste asta ca nu vreua sa fiu rau
In luna a 10 de armata m-am internat in Spitalul Militar din Bucuresti , Carol Davila ,
dupa internare si investigati sa constata problema de care sufar si apoi m-au clasat , am biletul de iesire si multe alte acte care dovedesc asta .. livretul militar si asa mai departe . care spun negru pe alb BOala aparuta in timpul si exercitari stagiului militar , si pe decizia de pensionare scrie asta , si asa mai departe ,
Daca am un numar de telefon va explic in detaliu ce stiu eu , daca ma puteti ajuta
sau acestea este numarul meu de telefon 0765662678
o zi buna va doresc Multa sanatate sa va dea Dumnezeu