Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizie incetare CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizie incetare CIM

Din momentul in care a fost emisa decizia de incetare a CIM cu art.81 al (4) si (5) mai poate fi modificata?
Multumesc!
Desigur exista,acest articol se invoca cand apare demisie cu preaviz!Daca am utiliza art 81(7) pt o astfel de situatie de unde stim sa o diferentiem de situatia demisiei fara preaviz care este reglementata tot de acelasi 81(7)
ContSters400311, utilizator
Nu a spus nimeni ca trebuie sa intampinam probleme , fiecare cu opinia lui.

Cunosc articolele din Codul Muncii predefinite in REVISAL - un program cu erori, care va suferi in vitor noi modificari printre care si la aceste articole , din cate se zvonesc - ... insa din analiza continutului celor doua alineate , alin.7 se refera la incetare.

Nu noi am facut Codul Muncii ..... demisia fara preaviz este reglementata expres de alin.8 al art.81 C.mun., alin.7 se refera la renuntarea la termenul de preaviz , chiar daca acest lucru are ca efect o demisie fara preaviz.

Cei care lucreaza in domeniu pot face o astfel de diferentiere , chiar daca legea nu o face in mod clar. ;)
Cornel Vasile, Consilier juridic
Concluzia : Demisie cu preaviz ,art 81(1) ! Daca vor aparea modificari ,ceea ce nu cred,ne vom conforma !

@absalom34:
Si ca sa revenim la subiectul initiat de catre dvs din start nu aveti cum sa incetati un cim prin demisie invocand art 81(4) 81(5)! Asadar,decizia va trebui modificata adaptata situatiei concrete,despre care am facut vorbire, 81(1),81(7) 81(8)
ContSters400311, utilizator
De ce nu demisia cu preaviz = art.81 alin.7 C.mun? ... nu putem impune utilizatorilor sa urmeze un anumit sfat.

Trebuie sa discearna singur in ce masura raspunsurile primite il pot ajuta in cazul supus dezbaterii.

p.s.
:closedtopic: pentru mine.

Cornel Vasile, Consilier juridic
Practica inseamna si Nomenclator temeiuri de încetare din REVISAL ! Acolo din cate stiu apare art 81(1)pt demisie cu preaviz .. Desigur utilizatorul decide ce sa aleaga !