avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1780 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizie incetare CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizie incetare CIM

Din momentul in care a fost emisa decizia de incetare a CIM cu art.81 al (4) si (5) mai poate fi modificata?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: absalom34 , utilizator 14:40, 10 Septembrie 2016
Desigur exista,acest articol se invoca cand apare demisie cu preaviz!Daca am utiliza art 81(7) pt o astfel de situatie de unde stim sa o diferentiem de situatia demisiei fara preaviz care este reglementata tot de acelasi 81(7)
Ultima modificare: Vineri, 9 Septembrie 2016
ContSters400311, utilizator
Nu a spus nimeni ca trebuie sa intampinam probleme , fiecare cu opinia lui.

Cunosc articolele din Codul Muncii predefinite in REVISAL - un program cu erori, care va suferi in vitor noi modificari printre care si la aceste articole , din cate se zvonesc - ... insa din analiza continutului celor doua alineate , alin.7 se refera la incetare.

Nu noi am facut Codul Muncii ..... demisia fara preaviz este reglementata expres de alin.8 al art.81 C.mun., alin.7 se refera la renuntarea la termenul de preaviz , chiar daca acest lucru are ca efect o demisie fara preaviz.

Cei care lucreaza in domeniu pot face o astfel de diferentiere , chiar daca legea nu o face in mod clar. ;)
Ultima modificare: Vineri, 9 Septembrie 2016
Cornel Vasile, Consilier juridic
Concluzia : Demisie cu preaviz ,art 81(1) ! Daca vor aparea modificari ,ceea ce nu cred,ne vom conforma !

@absalom34:
Si ca sa revenim la subiectul initiat de catre dvs din start nu aveti cum sa incetati un cim prin demisie invocand art 81(4) 81(5)! Asadar,decizia va trebui modificata adaptata situatiei concrete,despre care am facut vorbire, 81(1),81(7) 81(8)
Ultima modificare: Vineri, 9 Septembrie 2016
ContSters400311, utilizator
De ce nu demisia cu preaviz = art.81 alin.7 C.mun? ... nu putem impune utilizatorilor sa urmeze un anumit sfat.

Trebuie sa discearna singur in ce masura raspunsurile primite il pot ajuta in cazul supus dezbaterii.

p.s.
:closedtopic: pentru mine.

Ultima modificare: Vineri, 9 Septembrie 2016
Cornel Vasile, Consilier juridic
Practica inseamna si Nomenclator temeiuri de încetare din REVISAL ! Acolo din cate stiu apare art 81(1)pt demisie cu preaviz .. Desigur utilizatorul decide ce sa aleaga !

Alte discuții în legătură

Incetare cim conf art 81 alin 7 anieta anieta Buna ziua inca o data, Revin cu o alta intrebare, cu privire la incetarea CIM conf. art 81 alin 7 din Codul Muncii: Se poate face incetarea CIM a unui ... (vezi toată discuția)
Demisie articol din codul muncii mariamarineci mariamarineci Buna ziua, In ce conditii poate inceta un cim conform art 55 lit b si in ce conditii poate incetat conform art 81 al 7? Va multumesc! (vezi toată discuția)
Buna ziua. sunt angajat pe perioada nedeterminata la o societate ... danut30 danut30 Buna ziua. Sunt angajat pe perioada nedeterminata la o societate de 3 ani. Doresc sa-mi depun demisia cu acordul partilor. Mentionez ca am foarte multe ore ... (vezi toată discuția)